7th Grade Quiz 1
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Kelly Louderback
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Do these ratios form a proportion?
2 questions every 16 seconds
1 question every 8 seconds
yes
no
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Roxanne is measuring the diameter and the radius of different-sized circles. A circle with a 3-inch radius has a diameter of 6 inches. A circle with a 4-inch radius has a diameter of 8 inches. In this relationship, x represents the radius in inches, and y represents the diameter in inches. According to the graph, do x and y have a proportional relationship?
yes
no
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the tables that show a proportional relationship between x and y.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ava is starting a summer camp for children who are deaf or hard of hearing. She needs to hire enough counselors to chaperone the children. There is a proportional relationship between the number of counselors Ava hires, x, and the maximum number of children who can attend the camp, y. What is the constant of proportionality?
1 child per counselor
2 children per counselor
3 children per counselor
4 children per counselor
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Keith's Diner offers its clients a choice of regular and diet soda. Last night, the diner served 80 sodas in all, 8 of which were regular. What percentage of the sodas were regular? Choose the correct answer.
0.1%
10%
8%
80%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Choose the missing number.
10
1
0.1
0.01
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 2-quart carton of orange juice costs $5.20. What is the price per cup?
$2.65
$1.65
$0.65
$6.50
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Математикалық сауаттылық
Quiz
•
1st Grade - Professio...
20 questions
TRIKOTNIK - osnovni pojmi
Quiz
•
7th Grade
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
REGLA DE TRES SIMPLE DIRECTA
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Números Enteros
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ulangkaji Nombor Perdana
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Undefined Terms and Subsets of a Line
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Enters (Easy)
Quiz
•
7th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
