6th Grade Rate and Percentage

6th Grade Rate and Percentage

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

6th Grade

16 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

22 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

Rates Review

Rates Review

6th Grade

18 Qs

6th Grade Rate and Percentage

6th Grade Rate and Percentage

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

JUNIOR RODNEY

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate if you can buy 3 pizzas for $24?

$12 per pizza

$8 per pizza

$6 per pizza

$4 per pizza

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is its rate in miles per hour?

45 miles per hour

50 miles per hour

60 miles per hour

65 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What percentage of 80 is 20?

15%

20%

25%

30%

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you buy 5 notebooks for $15, what is the unit price per notebook?

$2.50

$3.00

$3.50

$4.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Convert the ratio 15:60 to a percentage.

15%

20%

25%

30%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a runner completes 12 laps in 30 minutes, what is their rate in laps per minute?

0.2 laps per minute

0.3 laps per minute

0.4 laps per minute

0.5 laps per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is 35% of 200?

60

70

80

90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?