What is the unit rate if you can buy 3 pizzas for $24?
6th Grade Rate and Percentage

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
JUNIOR RODNEY
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$12 per pizza
$8 per pizza
$6 per pizza
$4 per pizza
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is its rate in miles per hour?
45 miles per hour
50 miles per hour
60 miles per hour
65 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What percentage of 80 is 20?
15%
20%
25%
30%
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you buy 5 notebooks for $15, what is the unit price per notebook?
$2.50
$3.00
$3.50
$4.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Convert the ratio 15:60 to a percentage.
15%
20%
25%
30%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a runner completes 12 laps in 30 minutes, what is their rate in laps per minute?
0.2 laps per minute
0.3 laps per minute
0.4 laps per minute
0.5 laps per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is 35% of 200?
60
70
80
90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Solving Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Solving Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Rates Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade