Division Problem Solving / Division with Remainders

Division Problem Solving / Division with Remainders

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division

Division

4th Grade

15 Qs

12 Division interpret remainder short 3

12 Division interpret remainder short 3

4th Grade

10 Qs

Math Partner Review

Math Partner Review

4th Grade

14 Qs

Review ~ NBT.6 (school net)

Review ~ NBT.6 (school net)

4th Grade

10 Qs

Guess that shoe!69

Guess that shoe!69

KG - University

10 Qs

Division with Objects

Division with Objects

1st - 5th Grade

10 Qs

Basic Division and Interpreting Remainders

Basic Division and Interpreting Remainders

4th Grade

12 Qs

Division Problem Solving / Division with Remainders

Division Problem Solving / Division with Remainders

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Melody Clark

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The amount leftover AFTER dividing is called the _____.

sum

product

remainder

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Divide to find the quotient. SHOW YOUR WORK ON YOUR PAPER.

21 R. 5

3 R. 5

4 R. 2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Kelsey invited 13 people to her beach party. She wants to purchase bottles of Gatorade for herself and her friends to serve at the party. Gatorade is sold 6 to a pack. Including Kelsey, how many packs of Gatorade will she need to purchase so that she person receives one bottle?

2 packs

3 packs

12 packs

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Miss Clark has 22 pencils she wants to pass out equally to the 4 students in her class. How many pencils will each student receive?

6 pencils

2 pencils

5 pencils

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Divide to the find the quotient. SHOW YOUR WORK ON YOUR PAPER.

8 R. 3

18 R. 1

9 R. 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Bath and Body Works is having a sale on hand soap. You can buy

5 bottles of hand soap for $35. If each bottle of hand soap costs the same amount, what is the cost per bottle?

SHOW YOUR WORK ON YOUR PAPER.

$30

$7

$5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

James spent a total of $30 at Home Depot on plants for his garden. If each plant cost $6, how many plants did James purchase?

SHOW YOUR WORK ON YOUR PAPER.

4 plants

180 pants

5 plants

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?