Topic 5 Assessment

Topic 5 Assessment

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement

Measurement

6th - 8th Grade

17 Qs

Measurement Systems (Conversion Factors)

Measurement Systems (Conversion Factors)

6th Grade

12 Qs

Topic 11: Converting Units of Measurement

Topic 11: Converting Units of Measurement

5th - 6th Grade

15 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Converting Units of Measurement Customary

Converting Units of Measurement Customary

5th Grade - University

15 Qs

Convert Customary Units Word Problems

Convert Customary Units Word Problems

5th Grade - University

18 Qs

Unit 2 LC Extra Practice

Unit 2 LC Extra Practice

7th Grade

12 Qs

6.4H Convert Measurements

6.4H Convert Measurements

6th Grade

12 Qs

Topic 5 Assessment

Topic 5 Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Darcy Mascarenas

Used 11+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Banks uses 128 strawberries to make 8 pints of jelly. If she used the same ratio, how many strawberries would it take to make 11 pints? ​ (a)   strawberries.

176
150
200
120

2.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 3 pts

City Animal Shelter has a ratio of 3 cats to 2 dogs, while Metro Animal Shelter has a ratio of cats to dogs being 9:5. Both places have 45 cats. City Animal Shelter has ​ (a)   Metro Animal Shelter has ​ (b)   . Which shelter has more dogs?​ (c)  

30 dogs
25 dogs.
City Animal Shelter
Metro Animal Shelter

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jose is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of an outdoor patio. Which ratio compares the number of brown tiles to the total number of tiles in one section?

12:8

8:12

12:20

8:20

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 3 pts

Jessica is buying several bunches of bananas to make desserts for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $14.90 or 8 pounds of bananas for $12.08. The unit price for 10 pounds for $14.90 is ​ (a)   The unit price for 8 pounds for $12.08 is ​ (b)   The better buy is ​ (c)  

$1.49
$1.51
10 pounds for $14.90
8 pounds for $12.08

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many milliliters of liquid are in the container shown? (Only enter the NUMBERS in your answer)

6.

LABELLING QUESTION

1 min • 4 pts

Complete the ratio table from question #6 on your test paper.

a
b
c
d
9
4
6
3

7.

GRAPHING QUESTION

3 mins • 3 pts

Plot the pairs from the ratio table in Question #6 on the coordinate plane.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?