Unit Rates and Unit Price 7
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+4
Standards-aligned
Rosalia Sari
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
28 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, you can buy 6 bags of apples for $31.02. At the orchard, you can buy 5 bags for $25.40. Which is the better deal?
6 bags of apples for $31.02 (market)
5 bags pf apples for $25.40 (orchard)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Unit #4 Test Probability 7th Grade - Gibson/Gregg
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Multiplying & Dividing Fractions & Decimals
Quiz
•
7th - 9th Grade
28 questions
Unit 1 Test Review
Quiz
•
7th Grade
25 questions
COMPARING QUANTITY
Quiz
•
7th Grade
23 questions
Unit 4 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
23 questions
Coordinate Graphs
Quiz
•
5th Grade - University
23 questions
Equations/Inequalities
Quiz
•
7th Grade
24 questions
1st 9 Weeks Math Review
Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
