A.EI.1-3 Quizizz Day 3

A.EI.1-3 Quizizz Day 3

9th - 12th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication Magic: Estimating and Arrays Adventure

Multiplication Magic: Estimating and Arrays Adventure

3rd Grade - University

10 Qs

Counting Money Change

Counting Money Change

3rd Grade - University

10 Qs

Unit 7 Topic 2 REVIEW A Quiz Review

Unit 7 Topic 2 REVIEW A Quiz Review

12th Grade

10 Qs

Grade 3 Multiplication Word Problems: Two-Digit Challenges

Grade 3 Multiplication Word Problems: Two-Digit Challenges

3rd Grade - University

10 Qs

Practice for Quiz 11

Practice for Quiz 11

10th Grade

10 Qs

Venn Diagrams

Venn Diagrams

9th - 12th Grade

10 Qs

FA: Interpreting Slope & Y-Intercept

FA: Interpreting Slope & Y-Intercept

9th - 10th Grade

10 Qs

Expressions Equations and Inequalities Review

Expressions Equations and Inequalities Review

6th Grade - University

10 Qs

A.EI.1-3 Quizizz Day 3

A.EI.1-3 Quizizz Day 3

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

CCSS
HSA-REI.B.4B, HSA.CED.A.4, 7.EE.B.4A

+1

Standards-aligned

Used 22+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

CLASSIFICATION QUESTION

5 mins • 1 pt

For each quadratic equation, determine the amount of real solutions.

Groups:

(a) 1 Real Solution

,

(b) 2 Real Solutions

,

(c) No Real Solutions

Tags

CCSS.HSA-REI.B.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tags

CCSS.HSA.CED.A.4

3.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  

Select the two equations that can represent this system.

4x + 6y = 13

7x + 13y = 26.50

3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13

3x - 7y = 13.5

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Devin paid $30 to be a member of the Fox Lake Gym. When he takes the boxing class, it costs him $2. Jared is not a member of the Gym, and it costs him $5 for the same class. How many classes would it take for Devin's total cost to equal Jared's total cost?

4 classes

10 classes

3 classes

18 classes