Grade 7 Equations & Inequalities

Grade 7 Equations & Inequalities

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Capacity and Volume

Capacity and Volume

3rd Grade - University

15 Qs

GCF/LCM Word Problems

GCF/LCM Word Problems

5th - 7th Grade

10 Qs

Metric measures

Metric measures

7th Grade

11 Qs

Direct proportion

Direct proportion

10th Grade

10 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

7th Grade

15 Qs

Topic 2 Assessment Practice

Topic 2 Assessment Practice

7th Grade

12 Qs

Metric Length Conversion

Metric Length Conversion

5th - 8th Grade

11 Qs

Exponential Functions Word Problems

Exponential Functions Word Problems

9th Grade

12 Qs

Grade 7 Equations & Inequalities

Grade 7 Equations & Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Carmea Dixon

Used 5+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Princess is driving to visit a friend in another state who lives 440 miles away. She is driving 55 miles per hour and have already driven 275 miles. Write and solve an equation to find how much longer in hours you must drive to reach your destination.

55h + 275 = 440; h=3

440h − 275 = 55; h=0.75

55h + 275 = 440; h=13

55h + 275h = 440; h=1.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $17.50 and 4 shrubs. The total bill was $53.50. Write and solve an equation to find the price of each shrub.

4p + 17.5p = $53.50;

p = $2.49

4(p + $17.50) = $53.50; p = $4.00

4p + $17.50 = $53.50;

p = $11.25

4p + $17.50 = $53.50;

p = $9.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sandra and Janet are going to the movies and meeting up with their friend Karen. The girls spent $42.75 in total for movie tickets and bags of popcorn that cost $5.25 each. How much money did each of the three girls spend on the movie tickets?

$7.50

$9.00

$12.50

$15.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeanne needs to buy shirts to look good when she goes back to school in a couple of weeks. She has $55 to spend, and all the shirts are conveniently the same price at her favorite store. She purchased 5 shirts and left the store with $7.50. How much did each shirt cost?

5(x + 1.50) = 55

x = $12.50

5(x + 1.50) = 55

x = $9.50

7.5(x + 1) = 55

x =$12.50

7.5(x + 1) = 55

x =$9.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah is playing a number game. She thinks of a number, adds 5 to it, and then multiplies the result by 6. Surprisingly, her final answer is 66. What was Sarah’s original number?

5

6

10

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The annual cookie sale has begun at McNair Middle School to raise funds for the seventh-grade end of the year activities. For all 268 students to attend a trip out of state, the grade level must raise at least $13,400. The school paid $6000 for the containers of cookie dough and will sell each container for $8. Which inequality represents the number of containers, c, that the seventh-grade class needs to sell to make a profit?

8c + 6000 ≥ 13,400

8c + 6000 ≤ 13,400

8c - 6000 ≥ 13,400

8c - 6000 ≤ 13,400

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

The annual cookie sale has begun at McNair Middle School to raise funds for the seventh-grade end of the year activities. For all 268 students to attend a trip out of state, the grade level must raise at least $13,400. The school paid $6000 for the containers of cookie dough and will sell each container for $8. What are the possible amount of containers the seventh-grade class need to sell? Select TWO answers that apply.

750 containers

500 containers

1675 containers

1500 containers

1800 containers

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?