Telling Time and Counting Money

Telling Time and Counting Money

2nd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

6th Grade

10 Qs

BILANGAN BULAT VII.2

BILANGAN BULAT VII.2

7th Grade

15 Qs

Membandingkan Bilangan Bulat

Membandingkan Bilangan Bulat

7th Grade

11 Qs

Coordinate Geometry

Coordinate Geometry

10th Grade

10 Qs

Math- Unit 7 Quiz

Math- Unit 7 Quiz

4th - 5th Grade

13 Qs

UH. Limit Fungsi Aljabar

UH. Limit Fungsi Aljabar

12th Grade

10 Qs

Place Value

Place Value

1st - 2nd Grade

20 Qs

Kiểm Tra Toán

Kiểm Tra Toán

1st - 5th Grade

20 Qs

Telling Time and Counting Money

Telling Time and Counting Money

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 2.MD.C.7, 1.MD.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Lily Joyce

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What time is shown on the analog clock if the hour hand is on 3 and the minute hand is on 12?

3:00

3:30

12:15

12:45

Tags

CCSS.1.MD.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What time is shown on the analog clock below?

5:20

6:20

6:04

4:30

Tags

CCSS.2.MD.C.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which coin is worth 10 cents?

Penny

Nickel

Dime

Quarter

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you have 3 quarters, how much money do you have?

$0.50

$0.75

$1.00

$1.25

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You buy a toy for 0.65 cents and pay with a $1 bill. How much change should you get back?

$0.25

$0.35

$0.45

$0.55

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you have 2 dimes and 3 nickels, how much money do you have?

$0.25

$0.30

$0.35

$0.40

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the value of 4 quarters?

$0.50

$0.75

$1.00

$1.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?