Quiz Akuntansi Manajemen Sebelum MID

Quiz Akuntansi Manajemen Sebelum MID

University

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CMA I - CVP Analysis

CMA I - CVP Analysis

University

12 Qs

Chapter 5 : Manufacturing Overhead

Chapter 5 : Manufacturing Overhead

University

15 Qs

REVISION OF CHAP 7,8,9 (PART 1)

REVISION OF CHAP 7,8,9 (PART 1)

12th Grade - University

15 Qs

FORTUXTING 23

FORTUXTING 23

University

10 Qs

COST PROFIT VOLUME

COST PROFIT VOLUME

University

9 Qs

JOB ORDER COSTING

JOB ORDER COSTING

University

8 Qs

STANDARD COSTING

STANDARD COSTING

University

13 Qs

Cyberview ETD Training Assessment 2: Flexible Budgeting

Cyberview ETD Training Assessment 2: Flexible Budgeting

University

10 Qs

Quiz Akuntansi Manajemen Sebelum MID

Quiz Akuntansi Manajemen Sebelum MID

Assessment

Quiz

Other

University

Medium

Created by

Astuti Astuti

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Media Image

Number 1 - Job Order Costing

At the beginning of the year, Sorrel Company estimated the following:

Sorrel uses departmental overhead rates. In the Machining Department, overhead is applied on the basis of machine hours. In the Assembly Department, overhead is applied on the basis of direct labor hours.

Calculate the predetermined overhead rates for the Machining and Assembly Departments.

a. Machining Department Overhead Rate = $1.25 per machine hour and Assembly Department Overhead Rate = $1.50 per direct labor hour

b. Machining Department Overhead Rate = $1.20 per machine hour and Assembly Department Overhead Rate = $1.50 per direct labor hour

c. .Machining Department Overhead Rate = $1.20 per machine hour and Assembly Department Overhead Rate = $1.55 per direct labor hour

d. .Machining Department Overhead Rate = $1.10 per machine hour and Assembly Department Overhead Rate = $1.55 per direct labor hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Media Image

Number 2 - Job Order Costing

Continue the previous question, Actual data for the month of June are as follows:

Calculate the overhead applied to production in each department for the month of June.

a. Overhead Applied to Machining in June = $20,500 and Overhead Applied to Assembly in June = $30,000

b. Overhead Applied to Machining in June = $21,400 and Overhead Applied to Assembly in June = $30,500

c. Overhead Applied to Machining in June = $20,400 and Overhead Applied to Assembly in June = $32,000

d. Overhead Applied to Machining in June = $20,400 and Overhead Applied to Assembly in June = $30,000

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Media Image

Number 3 - Job Order Costing

Timter Company uses a normal job-order costing system. The company has two departments through which most jobs pass. Selected budgeted and actual data for the past year follow:

Timter Company uses a plantwide predetermined overhead rate to assign overhead to jobs. Direct labor hours (DLH) are used to compute the predetermined overhead rate.
Required:

Compute the predetermined overhead rate. And then, Using the predetermined rate, compute the per-unit manufacturing cost for Job #10.

a. $ 11.60

b. $ 11.70

c. $ 11.80

d. $ 11.90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Media Image

Number 4 - Process Costing

Payson Company, which uses the weighted average method, produces a product that passes through two departments: Mixing and Cooking. In the Mixing Department, all materials are added at the beginning of the process. All other manufacturing inputs are added uniformly. The following information pertains to the Mixing Department for February:

Required:
Prepare a schedule of
equivalent units.

a. Equivalent units of output Materials = 410,000 and Conversion = 400,000

b. Equivalent units of output Materials = 420,000 and Conversion = 410,000

c. Equivalent units of output Materials = 420,000 and Conversion = 400,000

d. Equivalent units of output Materials = 420,000 and Conversion = 420,000

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Number 5 - Process Costing

Continue the previous question, Compute the cost per equivalent unit.

a. Total unit cost = $1.570 per equivalent unit

b. Total unit cost = $1.575 per equivalent unit

c. Total unit cost = $1.580 per equivalent unit

d. Total unit cost = $1.585 per equivalent unit

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Number 6 - Process Costing

Continue the previous question, Compute the cost of goods transferred out and the cost of ending work in process.

a. Cost of goods transferred out = $582,750 and Cost of ending work in process = $58,250

b. Cost of goods transferred out = $582,700 and Cost of ending work in process = $58,250

c. Cost of goods transferred out = $582,750 and Cost of ending work in process = $58,200

d. Cost of goods transferred out = $582,850 and Cost of ending work in process = $58,250

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Number 7 - Cost Volume Profit Analysis

Assume the following data for Lambert Inc.:
Sales is 50,000 units
Sales price per unit is $20 per unit
Variable cost per unit is $12 per unit
Fixed costs is $300,000

What is the CM and net income for Lambert Inc ?

a. CM is $430,000 and net income is $70,000

b. CM is $420,000 and net income is $80,000

c. CM is $410,000 and net income is $90,000

d. CM is $400,000 and net income is $100,000

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?