
Calculating Rates and Unit Costs
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one pack of diet cola if four packs cost $10?
$2.00
$4.00
$3.00
$2.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a video game costs $65 for four games, what is the cost of one game?
$15.00
$16.25
$17.50
$18.75
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would three video games cost if one game is priced at $16.25?
$51.25
$50.00
$49.50
$48.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of speed if a driver covers 208 miles in 4 hours?
53 mph
51 mph
52 mph
50 mph
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a driver travels 456 miles in 8 hours, what is their speed in miles per hour?
55 mph
56 mph
57 mph
58 mph
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the typing speed of Dominique if she types 704 words in 16 minutes?
43 words per minute
44 words per minute
45 words per minute
46 words per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the minimum typing speed required for the job Dominique is applying for?
48 words per minute
45 words per minute
42 words per minute
40 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade