
Unit Rates and Price Comparisons
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary goal of understanding unit rates?
To determine the fastest runner
To compare different items in the same units
To calculate the total distance traveled
To find the cheapest store
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Tyler ran 4200 meters in 30 minutes, what is his speed in meters per minute?
140 meters per minute
105 meters per minute
150 meters per minute
130 meters per minute
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert kilometers to meters?
Divide by 100
Multiply by 100
Divide by 1000
Multiply by 1000
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who ran the fastest among Tyler, Kiran, and Mai?
Mai
Tyler
Both Tyler and Mai
Kiran
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per can if a store sells 8 cans for $6?
$0.75
$1.00
$0.70
$0.80
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers the best deal for a 15-ounce can of beans?
Store A
Store D
Store B
Store C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equivalent ratio of 10 dollars for 10 cans?
$1.00 per can
$0.80 per can
$0.75 per can
$1.50 per can
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade