How do you calculate the total cost of multiple items?
Grocery Store Math

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
Quizizz Content
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Add the cost of each item individually.
Multiply the cost of one item by the number of items.
Divide the total cost by the number of items.
Subtract the cost of one item from the total cost.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is subtraction in grocery store math?
Subtraction is adding one amount to another to find the total.
Subtraction is taking away one amount from another to find the difference.
Subtraction is multiplying one amount by another to find the product.
Subtraction is dividing one amount by another to find the quotient.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a discount?
A fee added to the original price.
A percentage taken off the original price.
A fixed amount added to the original price.
A tax applied to the original price.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What does 'cost per item' mean?
The total price of multiple items combined.
The price of one single item.
The price of an item after discounts are applied.
The average price of items in a category.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a receipt?
A document that shows what you bought and how much you paid.
A type of payment method used in stores.
A form of identification for purchases.
A summary of your bank account transactions.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a budget?
A plan for how to spend money.
A record of past expenses.
A method for saving money.
A type of investment strategy.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If I have $50 and buy a game for $15.75, how much money will I have left?
$30.25
$34.25
$35.00
$40.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Topic 5: Money Concepts

Quiz
•
3rd - 8th Grade
20 questions
Multiplication 1

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Envision 2.0 Third Grade Topic 4 Review

Quiz
•
3rd Grade
11 questions
Understanding Percentages

Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Maths- Reading receipts

Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Money word problems/Price lists/Unit prices

Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
3.4A +/- WORD PROBLEMS

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Count Coins

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade