Alg1 B.M. Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Easy
+5
Standards-aligned
Thomas Lovato
Used 5+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The table shows the relationship between the hours (h) you study for a test, and your Exam score (s).
Which function best represents the relationship in the data obtained using linear regression?
HINT: Y = mx + b
Exam score= 10(h) +50
Exam score= 10(h) -50
Exam score= 20(h) +50
Exam score= 0
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation of the line that passes through the point (2, 5) and has a slope of -3?
y = -3x + 11
y = -3x + 5
y = -3x - 1
y = -3x + 2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chang has 36 coins, all nickels and quarters. The total value of all these coins is $6.00. How many nickels does he have?
15
18
24
30
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which table of values below represents a linear relationship?
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph would start higher on the y-axis and it would be steeper.
The graph would start lower on the y-axis and it would be steeper.
The graph would start higher on the y-axis and it would be flatter.
The graph would start lower on the y-axis and it would be flatter.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery sells blueberry muffins and banana muffins in packages of 8 each. On Sunday, the bakery sold twice as many banana muffins as blueberry muffins. If the total number of muffins sold on Sunday was 480, how many packages of blueberry muffins were sold?
10
20
30
40
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
The function g(x) = 300 + 1.2x represents the cost, in dollars, of producing x custom t-shirts. Select all the true statements.
A) The initial cost for producing t-shirts varies with the quantity ordered.
B) The initial cost for producing the t-shirts is $300, regardless of the number of t-shirts ordered.
C) In addition to the initial cost, each t-shirt costs $1.20 to produce.
D) In addition to the initial cost, each t-shirt costs $300 to produce.
E) Each t-shirt costs a total of $301.20 to produce.
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Applications of Linear Inequalities

Quiz
•
11th Grade
19 questions
Module 1 Topic A and B Review 2020

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Scatter Plot Christa Moore

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
ACT Geometry

Quiz
•
11th Grade
10 questions
Multiplication & Division Word Problems

Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Power DOL #5 Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Multiplying & Dividing Rational Numbers

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
multistep equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Classifying Real Numbers

Quiz
•
8th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th - 8th Grade