There are 15 cars and 25 trucks in the parking garage. What is the ratio of cars to total vehicles? (a)
7th Ratios and Rates Practice

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Tricia Pedro
Used 2+ times
FREE Resource
39 questions
Show all answers
1.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios is not equivalent to 1/2?
2/4
3/6
6/10
30/60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Fill in the table
12
32
2
4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
40 questions
Ratios, Proportions, and Percentages Review

Quiz
•
7th Grade
41 questions
equivalent fractions/proportions

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
36 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
36 questions
Asessment 2 Revision

Quiz
•
8th Grade
44 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
44 questions
Investigating Rate, Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
34 questions
RP (H) Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade