7th Ratios and Rates Practice

7th Ratios and Rates Practice

7th Grade

39 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 7th Grade

40 Qs

Ratios - Rates

Ratios - Rates

6th - 8th Grade

36 Qs

GRADED 11/7 4th/7th Period

GRADED 11/7 4th/7th Period

7th Grade

40 Qs

Midterm Practice Test

Midterm Practice Test

5th - 8th Grade

35 Qs

Review - Ratios Quiz

Review - Ratios Quiz

6th Grade - University

37 Qs

Ratios, Rates and Proportions

Ratios, Rates and Proportions

7th Grade

34 Qs

4/15/24 - Proportional Relationships Practice

4/15/24 - Proportional Relationships Practice

6th - 8th Grade

41 Qs

Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

7th Grade

34 Qs

7th Ratios and Rates Practice

7th Ratios and Rates Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Tricia Pedro

Used 2+ times

FREE Resource

39 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are 15 cars and 25 trucks in the parking garage. What is the ratio of cars to total vehicles? (a)  

3:8
3:5
5:3
8:3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following ratios is not equivalent to 1/2?

2/4

3/6

6/10

30/60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve for A in the table.
A= 40
A= 10
A= 9
A= 45

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Fill in the table

12

32

2

4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
4
12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The currency in Malaysia is the Ringgit. The exchange rate is approximately $1 for every 4 Ringgits. At this rate, how many Ringgits would you get if you exchanged $3?
12
15
20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?