7th Ratios and Rates Practice

7th Ratios and Rates Practice

7th Grade

39 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Quiz with vocabulary

Proportion Quiz with vocabulary

7th Grade

41 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

40 Qs

Q2, HW #28 - Ratios & Proportions

Q2, HW #28 - Ratios & Proportions

9th - 12th Grade

40 Qs

Proportions and ratios

Proportions and ratios

6th - 8th Grade

36 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

6th - 8th Grade

40 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th - 7th Grade

38 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, & Proportions Study Guide

Ratios, Rates, Unit Rates, & Proportions Study Guide

7th Grade

39 Qs

Chapter 5 Review Part 1

Chapter 5 Review Part 1

7th Grade - University

36 Qs

7th Ratios and Rates Practice

7th Ratios and Rates Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Tricia Pedro

Used 2+ times

FREE Resource

39 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are 15 cars and 25 trucks in the parking garage. What is the ratio of cars to total vehicles? (a)  

3:8
3:5
5:3
8:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following ratios is not equivalent to 1/2?

2/4

3/6

6/10

30/60

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve for A in the table.
A= 40
A= 10
A= 9
A= 45

Tags

CCSS.3.OA.D.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Fill in the table

12

32

2

4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
4
12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The currency in Malaysia is the Ringgit. The exchange rate is approximately $1 for every 4 Ringgits. At this rate, how many Ringgits would you get if you exchanged $3?
12
15
20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?