Rates, Proportions Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
dara sesser
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of speed in miles per hour?
50 miles per hour
60 miles per hour
55 miles per hour
65 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pencils cost $2.50, what is the cost per pencil?
$0.50
$0.75
$0.60
$0.55
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map has a scale of 1 inch to 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?
10 miles
15 miles
20 miles
25 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 miles
2 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
40 miles per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Yes
No
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12
14
10
6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional relationships Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade