Rates, Proportions Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
dara sesser
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of speed in miles per hour?
50 miles per hour
60 miles per hour
55 miles per hour
65 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pencils cost $2.50, what is the cost per pencil?
$0.50
$0.75
$0.60
$0.55
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map has a scale of 1 inch to 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?
10 miles
15 miles
20 miles
25 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 miles
2 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
40 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12
14
10
6
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional relationships Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade