2 Step Equations (7th Grade)

2 Step Equations (7th Grade)

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Create Equation Word Problem

Create Equation Word Problem

6th - 7th Grade

20 Qs

Reading, Writing, and Solving Algebraic Equations from Word Problems

Reading, Writing, and Solving Algebraic Equations from Word Problems

6th - 7th Grade

20 Qs

Equations from a Word Problem

Equations from a Word Problem

6th - 7th Grade

20 Qs

Two Step Equations

Two Step Equations

7th Grade - University

15 Qs

2 Step Equations Review for test

2 Step Equations Review for test

7th Grade

16 Qs

Simplifying Square Roots

Simplifying Square Roots

7th - 12th Grade

15 Qs

Writing 2 Step Equations

Writing 2 Step Equations

7th Grade

10 Qs

Equations and Inequalities Word Problems

Equations and Inequalities Word Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

2 Step Equations (7th Grade)

2 Step Equations (7th Grade)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 8.EE.C.7B

+1

Standards-aligned

Created by

Jannah Abdul-Latif

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joe earns $25 per yard he mows in the summer.  If he also makes a one time amount of $100 for babysitting his brother, write an equation that can be used to determine the number of yards (y) he will need to mow to go to Italy for $3,100.  
25y - 100 = 3,100
3,100 - 100 = 25y
25y + 100 = 3,100
100y + 25 = 3,100

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.HSA.REI.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents the number of tickets (t) that can be purchased if Penelope plans to spend $35.
.50t + 20 = 35
.50t = 35
.50 + 20t = 35 
.50t +35 = 20

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Natalie is a softball coach. She has a pitching private lesson with Kasey. Kasey's mom pays Natalie $11 per hour plus a $6 tip. Write an equation that represents the number of hours (h) of lessons Kasey took if the total cost was $39.
11 + 6h = 39
11h - 6 = 39
11h + 6 = 39
66h = 39

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms. Jacobs is a photographer .  For each job she charges $135 for the first hour she works and $100 for each additional hour.  Ms. Jacobs charged $535 for a job she completed.  Write an equation that can be used to determine the number of hours (h) she spent on the job.
135x + 100 = 535
100x - 135 = 535
100x + 135 = 535
135x - 100 = 535

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?