Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Week 8 math warm up

Week 8 math warm up

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

unit rate

unit rate

6th Grade

20 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Valeria Freitas

Used 2+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

50 miles per hour

60 miles per hour

55 miles per hour

65 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?

0.5 cups per cookie

1 cup per cookie

2 cups per cookie

0.25 cups per cookie

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cyclist travels 90 kilometers in 3 hours. What is the cyclist's speed in kilometers per hour?

20 km/h

25 km/h

30 km/h

35 km/h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 12 apples cost $6, what is the cost per apple?

$0.25

$0.50

$0.75

$1.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles. What is the car's fuel efficiency in miles per gallon?

15 mpg

20 mpg

25 mpg

30 mpg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the production rate in widgets per hour?

20 widgets/hour

25 widgets/hour

30 widgets/hour

35 widgets/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a person earns $120 in 8 hours, what is the hourly wage?

$10/hour

$12/hour

$15/hour

$20/hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?