Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #4

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #4

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates Unit Review

Ratios and Rates Unit Review

6th Grade

21 Qs

2nd Half of the Year Review

2nd Half of the Year Review

6th Grade

21 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

20 Qs

Fraction/Decimal Practical Problems Review

Fraction/Decimal Practical Problems Review

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

Applying Ratios and Rates Unit Test

Applying Ratios and Rates Unit Test

6th Grade

15 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

18 Qs

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #4

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #4

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Zachary Fish

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 12 bananas to 6 apples?

2:1

1:2

3:1

1:3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist covers 180 miles in 6 hours, what is the unit rate in miles per hour?

20 miles per hour

30 miles per hour

40 miles per hour

50 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

12.45

13.45

12.35

13.35

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents a temperature 8 degrees below zero?

8

-8

0

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Between -1 and 0

Between -2 and -1

Between 0 and 1

Between -1.5 and -1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 14 girls to 21 boys in a class?

2:3

3:2

1:3

3:1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 books cost $9, what is the unit rate in dollars per book?

$2

$3

$4

$5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?