Understanding Costs and Pricing

Understanding Costs and Pricing

12th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

AQA Business Studies- Operational Decisions

AQA Business Studies- Operational Decisions

11th - 12th Grade

10 Qs

ECON 5.3

ECON 5.3

9th - 12th Grade

10 Qs

Break Even Exam Questions BTEC Foundation Diploma(1)

Break Even Exam Questions BTEC Foundation Diploma(1)

12th Grade

10 Qs

Business Activities

Business Activities

9th - 12th Grade

10 Qs

Income Statement

Income Statement

12th Grade

10 Qs

Short-run and Long-run: Theory of Costs 2

Short-run and Long-run: Theory of Costs 2

6th - 12th Grade

12 Qs

Higher Accounts - Manufacturing

Higher Accounts - Manufacturing

11th - 12th Grade

13 Qs

production methods edexcel business a level

production methods edexcel business a level

12th Grade

12 Qs

Understanding Costs and Pricing

Understanding Costs and Pricing

Assessment

Quiz

Business

12th Grade

Medium

Created by

Nomfundo Shabalala

Used 1+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following best describes direct materials?

Labour used in the factory but not directly in production

Materials that form a part of the item produced

Costs that vary with the amount produced

Other expenses besides direct labour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What are indirect materials?

Materials not used in manufacturing

Raw materials forming part of the final product

Materials used in the process but not part of the final product

Tools used in office administration

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which cost refers to labour directly involved in manufacturing the goods?

Indirect labour

Factory overheads

Direct labour

Prime cost

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is included in prime cost?

Only direct labour

Total direct costs (raw materials + direct labour)

Fixed costs and variable costs

Labour used indirectly in manufacturing

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents costs that remain constant regardless of output?

Variable costs

Total cost of production

Factory overheads

Fixed costs

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the selling price of a product?

The cost of one unit

The materials used

The price the item is sold for

The profit margin

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the mark-up on a product?

The cost of one unit produced

The total cost of production

The profit made on the goods produced

The amount of variable cost

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following defines unit cost?

Cost of one item produced

Total cost of all units

Selling price of the product

Amount added as mark-up