Shopping Money Problem 4/10/25

Flashcard
•
Mathematics
•
2nd - 3rd Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a budget?
Back
A budget is a plan that helps you decide how to spend your money.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to buy something?
Back
To buy something means to give money in exchange for an item or service.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have $5 and buy a snack for $2, how much money do you have left?
Back
$3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is change in shopping?
Back
Change is the money you get back after paying for something when you give more money than the cost.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item if you know the total cost and the number of items?
Back
You divide the total cost by the number of items.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen eggs cost $3.60, how much does one egg cost?
Back
$0.30
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost if you buy 3 items that each cost $2.99?
Back
$8.97
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Grocery Store Math

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
Making Change

Flashcard
•
2nd - 4th Grade
15 questions
Money Add/Sub Word

Flashcard
•
2nd - 4th Grade
15 questions
Money word problems

Flashcard
•
1st - 3rd Grade
15 questions
Making Change

Flashcard
•
2nd Grade
15 questions
Counting Money

Flashcard
•
2nd - 3rd Grade
15 questions
Money Word Problems

Flashcard
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Do you have enough money?

Flashcard
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
13 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
2nd Grade
20 questions
addition

Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction facts

Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
21 questions
Equal Groups and Arrays

Quiz
•
3rd Grade
23 questions
Place Value Up to Hundred Thousands

Quiz
•
3rd Grade