
Priama a nepriama úmernosť

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Miriama Koišová
Used 1+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.1:
Ak 9 maliarov vymaľuje školu za 10 dní, koľko dní to bude trvať 12 maliarom?
a) 7,5 dňa
b) 13 dní
c) 11,5 dňa
d) 6 dní
Answer explanation
Ak 9 maliarov vymaľuje školu za 10 dní, celkový počet prác je 90 (9 maliarov x 10 dní). Pre 12 maliarov to bude 90/12 = 7,5 dňa. Správna odpoveď je a) 7,5 dňa.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.2:
Nádrž sa cez 3 rovnaké otvory naplní za 35 hodín. Za koľko hodín by sa nádrž naplnila 5 takými istými otvormi?
a) 21 hodín
b) 58 hodín
c) 15 hodín
d) 36 hodín
Answer explanation
Nádrž sa naplní 3 otvormi za 35 hodín, čo znamená, že 1 otvor naplní nádrž za 105 hodín. 5 otvorov by naplnilo nádrž 21 hodín (105/5 = 21). Správna odpoveď je a) 21 hodín.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.3:
Sonička obedovala v školskej jedálni počas mesiaca 14-krát a zaplatila 40,6 eur. Koľko zaplatí nasledujúci mesiac, ak pôjde na obed iba 11-krát?
a) 30,3 eur
b) 51,7 eur
c) 44,5 eur
d) 31,9 eur
Answer explanation
Sonička zaplatila 40,6 eur za 14 obedov, čo je 2,9 eur za obed. Ak pôjde na obed 11-krát, zaplatí 11 * 2,9 = 31,9 eur. Preto správna odpoveď je d) 31,9 eur.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.4:
Loď prepláva za 5 hodín 80 km. Koľko prepláva za 7 hodín?
a) 57 km
b) 40 km
c) 105 km
d) 112 km
Answer explanation
Loď prepláva 80 km za 5 hodín, čo znamená, že jej rýchlosť je 16 km/h. Za 7 hodín prepláva 16 km/h * 7 h = 112 km. Správna odpoveď je d) 112 km.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.5:
Štvorčlennej rodine vystačí liter tekutého mydla na 18 dní. Po koľkých dňoch sa toto množstvo spotrebuje, ak na prázdniny prídu na návštevu traja bratranci?
a) 12 dní
b) 10 dní
c) 26 dní
d) 35 dní
Answer explanation
Rodina má 4 členov, takže liter mydla vystačí na 18 dní. Po príchode 3 bratrancov je celkový počet 7 osôb. Spotreba sa zvýši, takže mydlo vydrží len 10 dní (18 dní / 7 osôb * 4 osôb). Správna odpoveď je b) 10 dní.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.6:
Tri stroje vykopali jamu za 6 hodín. O koľko hodín sa práca predĺži, ak budú k dispozícii len 2 stroje?
a) 9 hodín
b) 3 hodiny
c) 6 hodín
d) 1 hodina
Answer explanation
Tri stroje vykopali jamu za 6 hodín, čo znamená, že jeden stroj vykopá jamu za 18 hodín. Dva stroje budú potrebovať 12 hodín. Práca sa predĺži o 3 hodiny (12 - 6 = 6). Správna odpoveď je b) 3 hodiny.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.7:
Vlak ide priemernou rýchlosťou 40 km za hodinu. Koľko km prejde za 45 min?
a) 35 km
b) 20 km
c) 30 km
d) 25 km
Answer explanation
Vlak ide rýchlosťou 40 km/h. Za 45 minút (0,75 hodiny) prejde 40 km/h * 0,75 h = 30 km. Správna odpoveď je c) 30 km.
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Otázka č.8:
Osem zošitov stojí 4,8 € . Koľko bude stáť 5 takých istých zošitov?
a) 3 eurá
b) 7,68 eur
c) 8,3 eur
d) 5 eur
Answer explanation
Cena jedného zošita je 4,8 € / 8 = 0,6 €. Pre 5 zošitov to bude 5 * 0,6 € = 3 €. Správna odpoveď je a) 3 eurá.
Similar Resources on Wayground
6 questions
Matematika

Quiz
•
1st - 12th Grade
13 questions
Celé čísla - opakovanie abs.hodnota, číselná os, +, -,

Quiz
•
8th Grade
10 questions
príklady na pomer - 1. časť

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Tehted täisarvudega

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Percentá

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Vianočných desať

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Zlomky I.

Quiz
•
7th Grade
6 questions
Spoločná práca

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade