
Calculating Unit Rates and Prices
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding the price per ticket?
Multiply the total price by the number of tickets
Divide the total price by the number of tickets
Set up a fraction with the total price on top
Subtract the number of tickets from the total price
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit price of a ticket?
Subtract the number of tickets from the total price
Add the total price and number of tickets
Divide the total price by the number of tickets
Multiply the total price by the number of tickets
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per ticket if the total cost is $252 for 4 tickets?
$60
$70
$63
$65
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price if 5 items cost $100?
$15
$20
$25
$30
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the term 'per' indicate when finding miles per hour?
Finding the average speed
Finding the unit rate
Finding the total time
Finding the total distance
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you set up a fraction to find miles per hour?
Hours on top, miles on the bottom
Miles on top, hours on the bottom
Miles and hours both on top
Miles and hours both on the bottom
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in calculating a unit rate?
Multiply the quantities
Set up a fraction
Subtract the quantities
Add the quantities
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade