Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 14+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?

1 to 2

2 to 1

3 to 1

5 to 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a car uses 10 gallons of gas to travel 250 miles, what is the unit rate in miles per gallon?

20 miles per gallon

25 miles per gallon

30 miles per gallon

15 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is a unit rate?

A rate that compares two different units.

A rate in which the unit in the denominator is 1.

A rate that is always greater than 1.

A rate that measures speed only.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate of 15 apples for $3?

$0.10 per apple

$0.15 per apple

$0.20 per apple

$0.25 per apple

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?

$20 per hour

$25 per hour

$30 per hour

$35 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate if a car travels 300 miles in 5 hours?

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

80 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?

$0.20 per slice

$0.25 per slice

$0.248 per slice

$0.30 per slice

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?