3 - Proportional Relationships (7th TEKS)

3 - Proportional Relationships (7th TEKS)

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

READING: TEST: Short Story Elements

READING: TEST: Short Story Elements

7th Grade

15 Qs

Rome - Vocabulary and Map Review

Rome - Vocabulary and Map Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Communism in China

Communism in China

7th Grade

10 Qs

Geography/Vocab China Quiz

Geography/Vocab China Quiz

7th Grade - University

14 Qs

Subordinate Clauses and Serial Commas

Subordinate Clauses and Serial Commas

6th - 8th Grade

10 Qs

simulasi PAT kelas 7

simulasi PAT kelas 7

7th Grade

10 Qs

Unit 3 Lesson 5 Review

Unit 3 Lesson 5 Review

7th Grade

15 Qs

Angle Quiz

Angle Quiz

7th Grade

10 Qs

3 - Proportional Relationships (7th TEKS)

3 - Proportional Relationships (7th TEKS)

Assessment

Quiz

others

7th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Nicole Venable

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

1. Todd plans to swim 18 laps in the pool. Each lap is 50 yards. So far, Todd has swam 738 yards. What percentage of the total has Todd completed?

A. 18%
B. 82%
C. 62%
D. 77%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

2. In a box of cereal, the ratio of oat squares to marshmallows is 5:2. There are 450 oat squares in the box. How many marshmallows are in the box?

A. 90
B. 180
C. 900
D. 1,125

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A. 4.5 miles
B. 6 miles
C. 11.5 miles
D. 13.5 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

4. The data below was collected from a random sample of 80 students regarding their fitness habits. If the entire school has 600 students, then what is a reasonable estimate for the number of students who consider themselves to have an average fitness habit?

A. 175
B. 120
C. 280
D. 330

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. Logan used magnetic tiles to build a track that is 52 centimeters long. There are 2.54 centimeters in 1 inch. Which measurement is closest to the length of the track in inches?

A. 132.08 in
B. 17.33 in
C. 20.47 in
D. 21.12 in

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?

A. $6.98
B. $5.65
C. $8.70
D. $10.26

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. Which diagram correctly depicts the relationship between rational numbers and integers?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?