MDFL Chapter 9

MDFL Chapter 9

9th - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Break Even *Expense & Revenue

Break Even *Expense & Revenue

9th - 12th Grade

13 Qs

P.2.6

P.2.6

12th Grade

10 Qs

Chapter 9 Test Review

Chapter 9 Test Review

12th Grade

6 Qs

9.6 Quizizz

9.6 Quizizz

12th Grade

12 Qs

AFA 9-3 to 9-5  DLD Graded Assignment

AFA 9-3 to 9-5 DLD Graded Assignment

11th Grade

10 Qs

REVIEW!

REVIEW!

12th Grade

10 Qs

Accounting Problems Average

Accounting Problems Average

12th Grade

15 Qs

Personal Budgets

Personal Budgets

7th - 12th Grade

10 Qs

MDFL Chapter 9

MDFL Chapter 9

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Amber Duel

Used 8+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A new company manufactures tennis rackets. The fixed expenses are $78,490, and the variable expenses are $14 per racket produced. What is the expense of producing 3,500 rackets?

$49,000

$81,990

$127,490

$147,900

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$369,000

$135,720

$28,040

$7,540

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Marsha used a graphing calculator to graph an expense and a revenue function for her family’s printing business. The graph looked like the one below. What are the approximate break even points?

75,000 and 38,000

120,000 and 52

15 and 47

8 and 52

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At what price is the maximum profit?

$24

$48

$27,000

$62,000

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A new Google cell phone has a markup of 175% and sells for $650.00. What is the wholesale price of the cell phone?

$1,137.50

$236.36

$825.00

$1,787.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Sports Brand Company is making a new shoe that has a wholesale price of $60, and it wishes to advertise a retail price of $149.99. What is the markup percentage?

90%

150%

50%

190%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A new company manufactures tennis rackets. The variable expenses are $14 per racket produced. What is the expense of producing 3,500 rackets?

$49,000

$81,990

$127,490

$147,900

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?