
Inventory Valuation Methods and Calculations
Interactive Video
•
Business
•
9th - 10th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving the inventory value using the weighted average method?
Determine the selling price.
Identify the oldest inventory.
Calculate the total cost.
Find the total number of units.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the average cost in the weighted average method?
Multiply total cost by total units.
Divide total cost by total sales.
Subtract total cost from total sales.
Divide total cost by number of units.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the FIFO method, which inventory is sold first?
Newest inventory
Oldest inventory
Most expensive inventory
Cheapest inventory
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When using the FIFO method, from which inventory are the remaining backpacks taken?
Middle inventory
Newest inventory
Oldest inventory
Random inventory
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the LIFO method, which inventory is sold first?
Most expensive inventory
Cheapest inventory
Oldest inventory
Newest inventory
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the remaining inventory calculated in the LIFO method?
From the oldest inventory
From the cheapest inventory
From the newest inventory
From the middle inventory
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for cost of goods sold in the gross profit method?
Cost of goods sold = Markup - Net sales
Cost of goods sold = Net sales + Markup
Cost of goods sold = Net sales - Markup
Cost of goods sold = Markup + Net sales
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade