7th Grade Math GMAS Review Pt 1

7th Grade Math GMAS Review Pt 1

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions - Real world problems

Proportions - Real world problems

7th Grade

10 Qs

Real World Problems

Real World Problems

7th Grade

10 Qs

Analyze and Use Proportional Relationships

Analyze and Use Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportions - 7th grade

Proportions - 7th grade

7th Grade

12 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th - 7th Grade

10 Qs

Convert Measurement #2

Convert Measurement #2

6th - 7th Grade

10 Qs

QA2 G5 Math Review Part II

QA2 G5 Math Review Part II

5th Grade - University

10 Qs

Measurement Math

Measurement Math

3rd Grade - University

12 Qs

7th Grade Math GMAS Review Pt 1

7th Grade Math GMAS Review Pt 1

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

nicole fountain

Used 47+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Coach Velez took the basketball team out for ice cream sundaes. He bought 8 sundaes at $5.35 each. He left a 15% tip. How much did Coach Velez spend in all?

$49.22

$43.44

$10.70

$6.42

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which line on this graph represents a relationship that is a direct proportion?

Line A

Line B

Line C

Line D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It takes 4,000 hours to complete a project. How many weeks will it take a team of 5 people to complete the project if each person works 40 hours a week?

10 weeks

20 weeks

100 weeks

200 weeks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The average speed of the bus at the amusement park is 20 miles per hour. How long will it take the bus to travel 200 miles?

40 hours

10 hours

60 hours

20 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lauren is making punch. The ratio of juice to ginger ale in the punch recipe is 2 to 3. If Lauren has 9 pints of ginger ale, how many pints of juice does she need?

6 pints

7.5 pints

9 pints

30 pints

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ty bought a pair of jeans at a 25% off sale. If the original price of the jeans was $30, how much did he pay for the jeans?

$22.50

$26.00

$27.50

$28.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It takes Becky 20 minutes to type 900 words. Which proportion can be used to find w, the number of words that Becky can type in 30 minutes at the same rate?

w/900 = 20/30

w/900 = 900/30

20/w = 30/900

20/900 = 30/w

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

4%

19%

21%

81%