2024 STAAR Category 3: Writing and Solving Linear Functions, Equ

2024 STAAR Category 3: Writing and Solving Linear Functions, Equ

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Attributes of Square Root Functions

Attributes of Square Root Functions

10th Grade

12 Qs

Identify the Domain

Identify the Domain

10th Grade

12 Qs

Rational Functions

Rational Functions

12th Grade

15 Qs

Finding Domain & Range

Finding Domain & Range

9th Grade

16 Qs

PDOL 2.2

PDOL 2.2

8th - 9th Grade

12 Qs

Relations, Functions, Domain & Range

Relations, Functions, Domain & Range

9th Grade

17 Qs

Quadratic Domain and Range

Quadratic Domain and Range

9th Grade

17 Qs

Domain and Range

Domain and Range

10th Grade

10 Qs

2024 STAAR Category 3: Writing and Solving Linear Functions, Equ

2024 STAAR Category 3: Writing and Solving Linear Functions, Equ

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

A.2(A), A.2(C), A.5(A)

+4

Standards-aligned

Created by

Ashleigh Robb

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A swimming pool can be rented for $110 per hour. The pool can be rented for either 1 hour or 2 hours. The cost in dollars to rend the pool is a function of the number of hours the pool is rented.

What are the domain and range of the function for this situation?

Domain: {110,220}

Range: {1, 2}

Domain: {1, 2}

Range: {110, 220}

Domain: all real numbers

Range: all real numbers

Domain: all integers greater than or equal to zero

Range: all integers greater than or equal to zero

Tags

A.2(A)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The graph of a linear function is shown.

Which function best represents the relationship shown in the graph?

Tags

A.2(C)

3.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

-3
18
-18
-2
2
3

Tags

A.2(D)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

-9

-3

-1

-6

Tags

A.5(A)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Hot dogs and a bag of popcorn were sold at a concession stand. One family paid $8.00 for 2 hot dogs and 3 bags of popcorn. Another family paid $16.50 for 5 hot dogs and 4 bags of popcorn.

Which system of equations can be used to determine the price in dollars of a hot dog, x, and the price in dollars of a bag of popcorn, y?

5x + 4y = 8

2x + 3y = 16.5

2x + 3y = 8

5x + 4y = 16.5

2x + 5y = 8

3x + 3y = 16.5

3x + 2y = 8

4x + 5y = 16.5

Tags

A.2(I)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Two customers purchased coffee and doughnuts at a coffee shop. Each cup of coffee costs the same amount, and each doughnut costs the same amount.

The first customer paid $4.90 for 1 cup of coffee and 2 doughnuts.

The second customer paid $8.60 for 2 cups of coffee and 3 doughnuts.

What is the cost of 1 cup of coffee?

$2.50

$1.20

$4.90

$3.70

Tags

A.5(C)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Tags

A.2(E)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?