2024 STAAR Category 3: Writing and Solving Linear Functions, Equ

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Ashleigh Robb
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A swimming pool can be rented for $110 per hour. The pool can be rented for either 1 hour or 2 hours. The cost in dollars to rend the pool is a function of the number of hours the pool is rented.
What are the domain and range of the function for this situation?
Domain: {110,220}
Range: {1, 2}
Domain: {1, 2}
Range: {110, 220}
Domain: all real numbers
Range: all real numbers
Domain: all integers greater than or equal to zero
Range: all integers greater than or equal to zero
Tags
A.2(A)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph of a linear function is shown.
Which function best represents the relationship shown in the graph?
Tags
A.2(C)
3.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
A.2(D)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
-9
-3
-1
-6
Tags
A.5(A)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Hot dogs and a bag of popcorn were sold at a concession stand. One family paid $8.00 for 2 hot dogs and 3 bags of popcorn. Another family paid $16.50 for 5 hot dogs and 4 bags of popcorn.
Which system of equations can be used to determine the price in dollars of a hot dog, x, and the price in dollars of a bag of popcorn, y?
5x + 4y = 8
2x + 3y = 16.5
2x + 3y = 8
5x + 4y = 16.5
2x + 5y = 8
3x + 3y = 16.5
3x + 2y = 8
4x + 5y = 16.5
Tags
A.2(I)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two customers purchased coffee and doughnuts at a coffee shop. Each cup of coffee costs the same amount, and each doughnut costs the same amount.
The first customer paid $4.90 for 1 cup of coffee and 2 doughnuts.
The second customer paid $8.60 for 2 cups of coffee and 3 doughnuts.
What is the cost of 1 cup of coffee?
$2.50
$1.20
$4.90
$3.70
Tags
A.5(C)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
A.2(E)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rational Functions

Quiz
•
12th Grade
12 questions
2.1 Identifying Functions and Domain/Range

Quiz
•
9th Grade
17 questions
Algebra 1 - Unit 2 Vocabulary

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Functions, Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Square Root, Cubic Root, Function Inverses

Quiz
•
9th - 11th Grade
8 questions
Domain and Range of Exponential Functions

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Graph Exponential Function

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Domain & Range of Quadratic Functions

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Exponent Rules (SImple Laws of Exponents)

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Domain and Range

Quiz
•
9th Grade
25 questions
8.1-8.5 Polynomials Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Polynomial Operations Review

Quiz
•
9th Grade