Chapter 18 - Inventory-My

Chapter 18 - Inventory-My

10th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

QUIZ 1 : TOPIC 5 [MANUFACTURING OVERHEAD]

QUIZ 1 : TOPIC 5 [MANUFACTURING OVERHEAD]

1st Grade - University

20 Qs

ESB Domain 4 Study Guide

ESB Domain 4 Study Guide

9th - 12th Grade

15 Qs

Entrepreneurship II:  Objective 2.03 Vocabulary Test

Entrepreneurship II: Objective 2.03 Vocabulary Test

9th - 12th Grade

16 Qs

Shark Tank Vocabulary

Shark Tank Vocabulary

7th - 10th Grade

18 Qs

Retail Management Midterm Exam - 3

Retail Management Midterm Exam - 3

12th Grade

15 Qs

REVISION 1 : TOPIC 7,8&9[AR,INVENTORIES & NCA]

REVISION 1 : TOPIC 7,8&9[AR,INVENTORIES & NCA]

1st Grade - University

20 Qs

Unit 4 Topic 2 What do you know?

Unit 4 Topic 2 What do you know?

12th Grade

18 Qs

ESB Domain #4 - QUIZ

ESB Domain #4 - QUIZ

12th Grade

20 Qs

Chapter 18 - Inventory-My

Chapter 18 - Inventory-My

Assessment

Quiz

Business

10th - 12th Grade

Medium

Created by

Wayground Content

Used 7+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When we bought inventory, we paid $6 each. The current replacement cost is $7 each. How do we value the items on the balance sheet?

$6/each

$6.50/each

$7/each

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If inventory costs are rising, what's a benefit of using FIFO?

Higher net income

Lower income taxes

Lower ending inventory

Quickbooks lets us

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gross Profit =

Sales – Cost of Goods Sold

Sales + Cost of Goods Sold

Sales X Cost of Goods Sold

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

We had two items costing $20 each. We buy two more at $25 each. We use LIFO and sell one. How much is cost of goods sold?

$20

$22.50

$25

$20 or $25, depending on which item the customer picks up

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

We had two items costing $20 each. We buy two more at $25 each. We use FIFO and sell one. How much is cost of goods sold?

$20

$22.50

$25

$20 or $25, depending on which item the customer picks up

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which inventory costing method requires calculation of a new average cost after each purchase?

Specific cost

FIFO

LIFO

Weighted average

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For which type of business is a Perpetual Inventory System most suitable?

Small businesses

Big businesses needing real-time info

Businesses with no inventory

Seasonal businesses

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?