Ratios & Proportions SC Ready Review

Ratios & Proportions SC Ready Review

7th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate - Better Buy

Unit Rate - Better Buy

6th - 8th Grade

27 Qs

RATIO TEST

RATIO TEST

5th - 7th Grade

27 Qs

October mid Review

October mid Review

7th Grade

36 Qs

Cycle 3 Review II

Cycle 3 Review II

7th Grade - University

33 Qs

Algebra 1 Semester Exam Review, Chapters 1-4

Algebra 1 Semester Exam Review, Chapters 1-4

7th - 10th Grade

32 Qs

FR #4

FR #4

7th Grade

27 Qs

Quarter 1 Review

Quarter 1 Review

7th Grade

33 Qs

Rates & Proportional Relationships Unit Test

Rates & Proportional Relationships Unit Test

7th - 8th Grade

32 Qs

Ratios & Proportions SC Ready Review

Ratios & Proportions SC Ready Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Meagan Webb

Used 5+ times

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 12 pts

Media Image
Is the graph proportional or non proportional?
proportional
non proportional

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
15
5
75
25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?