Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Equations: Check Your Solutions and Interpret Results

Real-Life Equations: Check Your Solutions and Interpret Results

7th Grade - University

10 Qs

Solving and Graphing Animal and Money Problems

Solving and Graphing Animal and Money Problems

6th Grade - University

10 Qs

Solving and Verifying Systems of Equations for 8th Graders

Solving and Verifying Systems of Equations for 8th Graders

8th Grade - University

10 Qs

Real-World Linear Equations: Check Your Solutions!

Real-World Linear Equations: Check Your Solutions!

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Equation Problems: Check & Interpret Solutions

Real-Life Equation Problems: Check & Interpret Solutions

8th Grade - University

10 Qs

Solving Equations and Inequalities

Solving Equations and Inequalities

7th - 12th Grade

12 Qs

Solving Real-World Problems: Variables & Substitution

Solving Real-World Problems: Variables & Substitution

8th Grade - University

9 Qs

Solving Real-World Problems with Systems of Equations

Solving Real-World Problems with Systems of Equations

8th Grade - University

10 Qs

Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Mabel Deensie

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

A landscaper charges each customer a flat rate of $150 to develop a plan for the landscaping of an outdoor space. The landscaper also charges $22.50 for each hour of manual labor invested in the landscaping. Write an equation to represent the relationship between the number of hours of manual labor, x, and the total cost, y, for the customer to plan and landscape an outdoor space.

y = 22.5x + 150

y = 150x + 22.5

y = 172.5x

150y = 22.5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

What value of x satisfies –3(x + 4) = 2x + 8?

–4

4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Media Image

Jane and Camila were asked to solve the equation 2x – 4 = 2(–5x + 1). They believe the answer is x = 1/2. Their teacher asked them to both confirm their solution. Their work is shown.

Which statement is the most accurate about their work?

A. Jane correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.

B. Jane correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.

C. Camila correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.

D. Camila correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Which verbal situation can be represented by the following equation?

4(x + 6) + 15 = 55

Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a large popcorn for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?

Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a pizza for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?

Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a large popcorn for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?

Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a drink for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Liam spent $30 on the items included in three gift bags. Each gift bag contains a toy that costs $8.00 and two candy bars. What is the cost of each candy bar?

$2.00

$3.50

$1.00

$5.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

What is the solution to

22 ≥ 5(x − 2) + 3x?

A. 4 ≤ x

B. 16 ≥ x

C. 16 ≤ x

D. 4 ≥ x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Media Image

Which graph best describes the solution set for 6.5x + 9 ≤ 4.5x + 7?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?