A landscaper charges each customer a flat rate of $150 to develop a plan for the landscaping of an outdoor space. The landscaper also charges $22.50 for each hour of manual labor invested in the landscaping. Write an equation to represent the relationship between the number of hours of manual labor, x, and the total cost, y, for the customer to plan and landscape an outdoor space.
Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Mabel Deensie
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
y = 22.5x + 150
y = 150x + 22.5
y = 172.5x
150y = 22.5x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
What value of x satisfies –3(x + 4) = 2x + 8?
–4
4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Jane and Camila were asked to solve the equation 2x – 4 = 2(–5x + 1). They believe the answer is x = 1/2. Their teacher asked them to both confirm their solution. Their work is shown.
Which statement is the most accurate about their work?
A. Jane correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.
B. Jane correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.
C. Camila correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.
D. Camila correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Which verbal situation can be represented by the following equation?
4(x + 6) + 15 = 55
Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a large popcorn for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a pizza for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a large popcorn for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a drink for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Liam spent $30 on the items included in three gift bags. Each gift bag contains a toy that costs $8.00 and two candy bars. What is the cost of each candy bar?
$2.00
$3.50
$1.00
$5.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
What is the solution to
22 ≥ 5(x − 2) + 3x?
A. 4 ≤ x
B. 16 ≥ x
C. 16 ≤ x
D. 4 ≥ x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Which graph best describes the solution set for 6.5x + 9 ≤ 4.5x + 7?
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
8.EE.8 Systems of Equations

Quiz
•
8th Grade
15 questions
STAAR Day 6 Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Equations Equations Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
SOL QUIZ 5 (Prob/Stats, Patterns, Functions, Algebra)

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Systems of Equations

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Statistics Practice

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
8th Grade Quiz: Solving Systems with Substitution & Elimination

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Graphing and Solving Linear Equations: Grade 8 Challenges

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade
15 questions
8th Unit 8 : Unit Review Game

Quiz
•
8th Grade
30 questions
Final Practice: Number System

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Final Practice: PT

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
24 questions
Properties of Exponents (no negatives) swb

Quiz
•
7th - 9th Grade