Budgeting

Budgeting

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Road Safety Quiz

Road Safety Quiz

12th Grade - University

20 Qs

Infancy

Infancy

11th Grade

20 Qs

FOURTH QUARTER TEST IN DISASTER READINESS & RISK REDUCTION

FOURTH QUARTER TEST IN DISASTER READINESS & RISK REDUCTION

12th Grade

15 Qs

Nagłe zatrzymanie krążenia u osoby dorosłej Zastosowanie AED

Nagłe zatrzymanie krążenia u osoby dorosłej Zastosowanie AED

1st - 12th Grade

18 Qs

[CBTC28] - QUẢN LÝ TÀI CHÍNH & ĐIỀU HÀNH CUỘC HỌP

[CBTC28] - QUẢN LÝ TÀI CHÍNH & ĐIỀU HÀNH CUỘC HỌP

KG - Professional Development

20 Qs

G.10 Q. 4.1

G.10 Q. 4.1

10th Grade

16 Qs

Artificial Intelligence and SketchUp

Artificial Intelligence and SketchUp

8th - 10th Grade

20 Qs

Sewing Tools

Sewing Tools

10th Grade

20 Qs

Budgeting

Budgeting

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 12th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

Wayground Content

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the primary benefit of creating an emergency fund?

To increase monthly entertainment budget

To cover unexpected expenses without going into debt

To invest in high-risk stocks

To pay off student loans faster

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jenna wants to decrease the amount of $ she spends on food. Which of the following would help?

Decide what she will make for dinner that same day

Go to the grocery store with a list

Go to the store whenever she needs 1-2 items

Eat at fast food restaurants multiple times a week

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

It's common to have all of the following expenses BEFORE signing a lease EXCEPT...

Renter's Insurance

Application fee

Application deposit

Apartment hunting expenses

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How do wages and salary differ?

Wages describe what you earn on an annual basis

Salary describes what you earn on an annual basis

Wages mean you have a standard amount in each paycheck

Salaried employees are likely to be paid for overtime

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?

18oz / $4.99

9 oz / $2.50

$4.99 / 18oz

(18oz) x ($4.99)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following is a step you can take to mitigate the risk of buying a used car?

Get a vehicle history report

Have a mechanic inspect the car after you buy it

Skip the test drive; you have time after you buy it to drive

Buy a more expensive vehicle to ensure quality

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which budgeting approach is most likely to help someone who tends to overspend on impulse purchases?

Tracking expenses after each purchase

Using only cash for non-essential spending

Automating all bill payments

Reviewing expenses at the end of each month

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?