Budgeting
Quiz
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Wayground Content
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary benefit of creating an emergency fund?
To increase monthly entertainment budget
To cover unexpected expenses without going into debt
To invest in high-risk stocks
To pay off student loans faster
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jenna wants to decrease the amount of $ she spends on food. Which of the following would help?
Decide what she will make for dinner that same day
Go to the grocery store with a list
Go to the store whenever she needs 1-2 items
Eat at fast food restaurants multiple times a week
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It's common to have all of the following expenses BEFORE signing a lease EXCEPT...
Renter's Insurance
Application fee
Application deposit
Apartment hunting expenses
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do wages and salary differ?
Wages describe what you earn on an annual basis
Salary describes what you earn on an annual basis
Wages mean you have a standard amount in each paycheck
Salaried employees are likely to be paid for overtime
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?
18oz / $4.99
9 oz / $2.50
$4.99 / 18oz
(18oz) x ($4.99)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a step you can take to mitigate the risk of buying a used car?
Get a vehicle history report
Have a mechanic inspect the car after you buy it
Skip the test drive; you have time after you buy it to drive
Buy a more expensive vehicle to ensure quality
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which budgeting approach is most likely to help someone who tends to overspend on impulse purchases?
Tracking expenses after each purchase
Using only cash for non-essential spending
Automating all bill payments
Reviewing expenses at the end of each month
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Sources of income
Quiz
•
9th Grade
23 questions
Chapter 9 Nail Structure Test Review
Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
Crash Course Media Literacy #7-#9
Quiz
•
8th - 12th Grade
15 questions
Work-Based Learning: Resume Do's and Don'ts
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
DeBakey HSHP Integrity Month |Module 1: Intro
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
At the airport
Quiz
•
5th - 9th Grade
20 questions
Commonly confused words
Quiz
•
9th - 12th Grade
23 questions
Sports Marketing II Objective 1 (Part 2)
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Life Skills
20 questions
Investing
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Career
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Paying for College
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Employability Skills
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Insurance
Quiz
•
9th - 12th Grade
70 questions
Adulting 101 Fall Final
Quiz
•
12th Grade
