Mr. Landrum Unit Rate & Unit Price Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Avery Landrum
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box of 6 granola bars costs $3.90. What is the cost per bar?
$0.60
$0.65
$0.70
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car drives 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
50
55
60
65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 5-pound bag of apples costs $6.25. What is the unit price per pound?
$1.20
$1.25
$1.30
$1.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It takes 15 minutes to make 5 bracelets. At this rate, how many minutes does it take to make one bracelet?
2
3
4
5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pack of 4 water bottles costs $2.80. What is the cost per bottle?
$0.70
$0.60
$0.75
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria runs 2.5 miles in 30 minutes. What is her speed in miles per minute?
0.075
0.08
0.083
0.09
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 12-pack of soda costs $5.88. What is the unit price per can?
$0.49
$0.50
$0.52
$0.55
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Numere Întregi
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Asas perpuluhan
Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
M7 procenta 1 %
Quiz
•
5th - 9th Grade
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unidades de medida 6º
Quiz
•
6th Grade
10 questions
EXTENSION WEEK TWO QUIZ
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
เลขยกกำลัง ม.1 by ครูยุ้ย
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
