Mr. Landrum Unit Rate & Unit Price Quiz

Mr. Landrum Unit Rate & Unit Price Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test initial clasa a Vi a

Test initial clasa a Vi a

6th Grade

14 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

Math Drill 9-13

Math Drill 9-13

4th - 8th Grade

10 Qs

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

1st - 12th Grade

10 Qs

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

6th Grade

10 Qs

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

Mr. Landrum Unit Rate & Unit Price Quiz

Mr. Landrum Unit Rate & Unit Price Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Avery Landrum

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of 6 granola bars costs $3.90. What is the cost per bar?

$0.60

$0.65

$0.70

$0.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car drives 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

50

55

60

65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 5-pound bag of apples costs $6.25. What is the unit price per pound?

$1.20

$1.25

$1.30

$1.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It takes 15 minutes to make 5 bracelets. At this rate, how many minutes does it take to make one bracelet?

2

3

4

5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of 4 water bottles costs $2.80. What is the cost per bottle?

$0.70

$0.60

$0.75

$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria runs 2.5 miles in 30 minutes. What is her speed in miles per minute?

0.075

0.08

0.083

0.09

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 12-pack of soda costs $5.88. What is the unit price per can?

$0.49

$0.50

$0.52

$0.55

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?