四则运算应用题

四则运算应用题

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

五年级数学:比较数目

五年级数学:比较数目

5th - 9th Grade

10 Qs

(三年级)空间-棱柱体

(三年级)空间-棱柱体

1st - 12th Grade

14 Qs

12时计时法和24时计时法

12时计时法和24时计时法

4th - 6th Grade

20 Qs

六年级数学(7月)

六年级数学(7月)

6th Grade

10 Qs

长度

长度

4th - 12th Grade

10 Qs

六年级数学(一)

六年级数学(一)

6th Grade

15 Qs

数学7

数学7

1st - 12th Grade

15 Qs

平均数

平均数

6th Grade

15 Qs

四则运算应用题

四则运算应用题

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Fleo Tan

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

一本练习册 RM31,阿俊买了7 本,用了多少钱?

RM150

RM217

RM200

RM250

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

在一次学校的郊游中,巴士上原本有 4 位同学,途中上来了 7 位同学,下去了 5 位同学,现在车上有多少位同学?

5

8

10

6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

小光的妈妈给他若干钱去买 35 粒苹果。妈妈以为每粒苹果 60 仙,便给了小光刚好可买 35 粒苹果的钱。小光到水果摊,发现每粒苹果涨了 10 仙,问他可以买到多少粒苹果?

40
25
30
32

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

培华小学共有学生1820人,其中男生比女生多120人。问男生与女生各有多少人?

男生800人,女生1020人
男生970人,女生850人
男生1100人,女生720人
男生900人,女生920人

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

李叔花了 RM96 买了 160 粒橙。他将坏掉的橙子挑出来后,剩下的橙子以每粒 RM1.00 的价格售出,最终赚了 RM64。问坏掉的橙子有几粒?😎

5
0
10
20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

在一次班级活动中,原本有 12 位同学参加,后来又有 5 位同学加入,最后有 3 位同学因故离开。现在活动中有多少位同学?

15

12

14

10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

小华带着 RM50 到书展买课本。他买了一本 RM12 的华文课本、一本 RM8 的数学课本和一本 RM12 的马来文课本。剩下的钱他想买一本科学参考书。请问他最多还能买售价最多多少钱的科学参考书?

RM10
RM18
RM25
RM5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?