Testing week 1

Testing week 1

6th Grade

59 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Geometry PreTest

Geometry PreTest

5th - 7th Grade

60 Qs

Situations Involving Volume, Perimeter and Area

Situations Involving Volume, Perimeter and Area

6th Grade

60 Qs

geometry

geometry

4th - 6th Grade

64 Qs

Review for Test 14

Review for Test 14

6th Grade

54 Qs

Math 6 vocabulary

Math 6 vocabulary

6th Grade

56 Qs

Perimeter, Area and Volume Word Problems

Perimeter, Area and Volume Word Problems

6th Grade

60 Qs

Sixth Grade Cumulative Math Review JAN 2019

Sixth Grade Cumulative Math Review JAN 2019

6th Grade

57 Qs

Math Map Review Day 1

Math Map Review Day 1

5th - 8th Grade

60 Qs

Testing week 1

Testing week 1

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Eden Westergaard

Used 1+ times

FREE Resource

59 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is an example of using ratio language?

3:1

3+1

3x1

3-1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe uses 2 cups of flour for 3 dozen cookies, how many cups are needed for 9 dozen cookies?

6 cups

3 cups

4 cups

9 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

A rate with a denominator of 1

A rate with a denominator of 2

A rate with a numerator of 2

A rate with a numerator of 0

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 2 pounds of apples cost $3.50, what is the price per pound?

$1.75 per pound

$2.00 per pound

$3.50 per pound

$1.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?

60 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

240 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy: 3 oranges for $2 or 8 oranges for $5?

8 oranges for $5

3 oranges for $2

Both are the same

Neither is a good buy

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the decimal equivalent of the fraction 1/4?

0.25

0.5

0.75

0.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?