Testing week 1

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+49
Standards-aligned
Eden Westergaard
Used 1+ times
FREE Resource
59 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of using ratio language?
3:1
3+1
3x1
3-1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe uses 2 cups of flour for 3 dozen cookies, how many cups are needed for 9 dozen cookies?
6 cups
3 cups
4 cups
9 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate with a denominator of 1
A rate with a denominator of 2
A rate with a numerator of 2
A rate with a numerator of 0
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2 pounds of apples cost $3.50, what is the price per pound?
$1.75 per pound
$2.00 per pound
$3.50 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?
60 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
240 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy: 3 oranges for $2 or 8 oranges for $5?
8 oranges for $5
3 oranges for $2
Both are the same
Neither is a good buy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the decimal equivalent of the fraction 1/4?
0.25
0.5
0.75
0.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
56 questions
Math 6 vocabulary

Quiz
•
6th Grade
55 questions
Credit Score and Credit Report

Quiz
•
6th Grade
58 questions
Mean, Median, Mode and Range

Quiz
•
6th - 8th Grade
60 questions
Geometry PreTest

Quiz
•
5th - 7th Grade
63 questions
Triangle Properties

Quiz
•
6th Grade
56 questions
2024 End-of-the-Year Math Vocabulary Test

Quiz
•
6th Grade
55 questions
Topic 7 Review

Quiz
•
6th Grade
60 questions
Situations Involving Volume, Perimeter and Area

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade