
Final Exam - Culinary Math
Quiz
•
Hospitality and Catering
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard

Steven McIntyre
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the ingredient cost for All-Purpose Flour if you need 3 lb and the purchase unit is 25 lb for $18.75.
$2.25
$1.50
$3.00
$5.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the ingredient cost for Eggs if you need 18 eggs and the purchase unit is 1 dozen for $2.40.
$3.60
$2.40
$4.80
$1.80
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the ingredient cost for Heavy Cream if you need 1.5 cups and the purchase unit is 1 quart for $4.20. (1 quart = 4 cups)
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the ingredient cost for Butter if you need 8 oz and the purchase unit is 1 lb (4 sticks) for $3.20. (1 lb = 16 oz)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the ingredient cost for Sugar if you need 1.5 lb and the purchase unit is 10 lb for $7.90.
$1.19
$0.95
$2.50
$1.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase 10 lb of fresh broccoli at $2.30 per pound AP. The yield is 70%. 1. EP Quantity: ______ lb
7 lb
5 lb
8 lb
6 lb
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Part B: AP/EP Yield & Cost Analysis Problem 1 - Broccoli Yield & Cost You purchase 10 lb of fresh broccoli at $2.30 per pound AP. The yield is 70%. 2. Total AP Cost: ______
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Hospitality and Catering
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Meiosis vs mitosis
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Exploring the Origins of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
28 questions
Ser vs estar
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Ethos, Pathos, Logos Practice
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
