Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Semester Exam Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
CRISTA PEARL BIRNEY
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bailey will roll a number cube and flip a coin for a probability experiment. The faces of the number cube are labeled 1 through 6. The coin can land on heads or tails. If Bailey rolls the number cube once and flips the coin once, which list contains only the outcomes in which the number cube lands on a number greater than 4?
5, Heads; 5, Tails; 6, Heads; 6, Tails
5, Heads; 6, Tails
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What value of x makes the equation true?
1
7
-5
-1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Rita has a loan of $45,580. This loan has a simple interest rate of 4% per year. What is the amount of interest that Rita will be charged on this loan at the end of one year?
$47,403.20
$11,395
$18,232
$1,823.20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A group of students stood in a circle to play a game. The circle had a diameter of 22 meters. Which measurement is closest to the circumference of the circle in meters?
34.54 m
1,519.76 m
379.94 m
69.08 m
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A dolphin travels through the water at a speed of 25 kilometers per hour. Which representation shows the distance a dolphin can travel at this rate?
A)Table showing time and distance
B)y = x + 25, where x represents the time in hours and y represents the distance in kilometers
C)Graph showing distance over time
D)In 5 hours a dolphin can travel a distance of 135 kilometers.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which situation is best represented by the following equation? 45w + 123.95 = 753.95
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $123.95 registration fee and $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $45 registration fee and $123.95 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Erica and her sister paid $753.95 for dance classes. Erica paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes, and her sister paid $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica and her sister were enrolled in dance classes?
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes after using a coupon that gave her $45 off the price per week. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Data Handling

Quiz
•
5th - 11th Grade
20 questions
Translating Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Equations and Inequalities Real World

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Solving One Step Equations

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Bias vs UnBias

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Money Word Problems July 13, 2020

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
Measures of Central Tendency

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade