
Semester Exam Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+12
Standards-aligned
CRISTA PEARL BIRNEY
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bailey will roll a number cube and flip a coin for a probability experiment. The faces of the number cube are labeled 1 through 6. The coin can land on heads or tails. If Bailey rolls the number cube once and flips the coin once, which list contains only the outcomes in which the number cube lands on a number greater than 4?
5, Heads; 5, Tails; 6, Heads; 6, Tails
5, Heads; 6, Tails
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What value of x makes the equation true?
1
7
-5
-1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Rita has a loan of $45,580. This loan has a simple interest rate of 4% per year. What is the amount of interest that Rita will be charged on this loan at the end of one year?
$47,403.20
$11,395
$18,232
$1,823.20
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A group of students stood in a circle to play a game. The circle had a diameter of 22 meters. Which measurement is closest to the circumference of the circle in meters?
34.54 m
1,519.76 m
379.94 m
69.08 m
Tags
CCSS.7.G.B.4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A dolphin travels through the water at a speed of 25 kilometers per hour. Which representation shows the distance a dolphin can travel at this rate?
A)Table showing time and distance
B)y = x + 25, where x represents the time in hours and y represents the distance in kilometers
C)Graph showing distance over time
D)In 5 hours a dolphin can travel a distance of 135 kilometers.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which situation is best represented by the following equation? 45w + 123.95 = 753.95
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $123.95 registration fee and $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $45 registration fee and $123.95 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Erica and her sister paid $753.95 for dance classes. Erica paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes, and her sister paid $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica and her sister were enrolled in dance classes?
Erica paid $753.95 for dance classes. She paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes after using a coupon that gave her $45 off the price per week. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Sol Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
DLD 11/3 7MA ACC Unit 3A Study Guide 2023-2024

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit 4 Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
quiz 3

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Translating Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade