Semester Exam Review

Semester Exam Review

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equations, Inequalities, Relationships

Equations, Inequalities, Relationships

7th Grade - University

15 Qs

CBA #2 Review - 7th

CBA #2 Review - 7th

7th Grade

20 Qs

7th Grade Review Part 1

7th Grade Review Part 1

7th - 9th Grade

22 Qs

Math STAAR Equations and Inequalities

Math STAAR Equations and Inequalities

7th Grade

24 Qs

quiz 3

quiz 3

7th Grade - University

20 Qs

Topic 1.7 and 1.8 Equations

Topic 1.7 and 1.8 Equations

7th Grade

15 Qs

Writing Equations & Inequalities practice

Writing Equations & Inequalities practice

7th Grade - University

15 Qs

Friday 11/16/2018 - 2 step equations

Friday 11/16/2018 - 2 step equations

7th Grade

20 Qs

Semester Exam Review

Semester Exam Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

CRISTA PEARL BIRNEY

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bailey will roll a number cube and flip a coin for a probability experiment. The faces of the number cube are labeled 1 through 6. The coin can land on heads or tails. If Bailey rolls the number cube once and flips the coin once, which list contains only the outcomes in which the number cube lands on a number greater than 4?

5, Heads; 5, Tails; 6, Heads; 6, Tails

5, Heads; 6, Tails

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What value of x makes the equation true?

1

7

-5

-1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Rita has a loan of $45,580. This loan has a simple interest rate of 4% per year. What is the amount of interest that Rita will be charged on this loan at the end of one year?

$47,403.20

$11,395

$18,232

$1,823.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A group of students stood in a circle to play a game. The circle had a diameter of 22 meters. Which measurement is closest to the circumference of the circle in meters?

34.54 m

1,519.76 m

379.94 m

69.08 m

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A dolphin travels through the water at a speed of 25 kilometers per hour. Which representation shows the distance a dolphin can travel at this rate?

A)Table showing time and distance

B)y = x + 25, where x represents the time in hours and y represents the distance in kilometers

C)Graph showing distance over time

D)In 5 hours a dolphin can travel a distance of 135 kilometers.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which situation is best represented by the following equation? 45w + 123.95 = 753.95

Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $123.95 registration fee and $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?

Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $45 registration fee and $123.95 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?

Erica and her sister paid $753.95 for dance classes. Erica paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes, and her sister paid $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica and her sister were enrolled in dance classes?

Erica paid $753.95 for dance classes. She paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes after using a coupon that gave her $45 off the price per week. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?