Ratios & Rates Quiz Review

Ratios & Rates Quiz Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th STAAR Math Review

5th STAAR Math Review

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate$

Unit Rate$

6th - 9th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Percents

Ratios, Rates, and Percents

6th Grade

10 Qs

Module 1 Topic D

Module 1 Topic D

6th Grade

13 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios & Rates Quiz Review

Ratios & Rates Quiz Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Chelsea Mefford

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Select ALL the ways to write a ratio.

3:4

3 to 4

3 and 4

3/4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Define ratio

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Define rate.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which fraction ratio is the simplest form for the following: 4 apples to 6 oranges

4/3

2/6

2/3

3/2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the colon ratio in simplest form for the following: 25 basketballs for 20 players

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate. It costs $3.50 for five Hermite crabs. How much money for one Hermite crab?

$0.70 per Hermite crab

$7.00 per Hermite crab

$0.07 per Hermite crab

$3.50 per Hermite crab

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate. You can travel 200 miles in 4 hours. How many miles do you travel in 1 hour?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?