Ratios & Rates Quiz Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Chelsea Mefford
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Select ALL the ways to write a ratio.
3:4
3 to 4
3 and 4
3/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Define ratio
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Define rate.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which fraction ratio is the simplest form for the following: 4 apples to 6 oranges
4/3
2/6
2/3
3/2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the colon ratio in simplest form for the following: 25 basketballs for 20 players
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate. It costs $3.50 for five Hermite crabs. How much money for one Hermite crab?
$0.70 per Hermite crab
$7.00 per Hermite crab
$0.07 per Hermite crab
$3.50 per Hermite crab
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the unit rate. You can travel 200 miles in 4 hours. How many miles do you travel in 1 hour?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios Unit Test Review 6.RP.1-6.RP.3

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade