NC.7.RP.2b Exam Prep

NC.7.RP.2b Exam Prep

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

NC.7.RP.2b Exam Prep

NC.7.RP.2b Exam Prep

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

NC.7.RP.2b

Standards-aligned

Created by

Norman Mitchell

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker uses 1 1/2 cups of flour to make 18 cookies. What is the average amount of flour used per cookie?

1/12 cups per cookie

1/8 cups per cookie

12 cups per cookie

27 cups per cookie

Tags

NC.7.RP.2b

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A baker is making batches of cookies. The graph shows the total number of cookies made based on the number of hours spent baking. Which is closest to the number of cookies the baker makes per hour?

20 cookies

40 cookies

60 cookies

80 cookies

Tags

NC.7.RP.2b

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An office supply store ordered 80 pens for $160. Another store ordered the same pens and paid $190 for 95 pens. What is the unit price, in dollars per pen?

$2 per pen

$1.50 per pen

$2.50 per pen

$1.75 per pen

Tags

NC.7.RP.2b

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A musician is learning new songs at a constant pace. The total number of songs learned is shown by the graph. How many songs did the musician learn each week?

1/2 of a song per week

3/5 of a song per week

1 2/3 songs per week

2 songs per week

Tags

NC.7.RP.2b

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A delivery service uses vans to transport packages. The number of vans needed depends on the total number of small and large packages. If 3 vans were used to deliver 75 small packages and 45 large packages, what is the rate of packages per van?

30

35

40

45

Tags

NC.7.RP.2b

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A recipe calls for a specific proportion of water to rice. The table shows amounts for different servings. What is the constant of proportionality of water to rice? Record the answer as a decimal number to the nearest tenth.

Mathematical Equivalence

ON

Tags

NC.7.RP.2b

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

A swimmer completes laps in a pool. He swims an average of 10 laps in 20 minutes. Which of these describes his swimming rate? (Choose up to 4 answers)

0.5 minutes per lap

0.5 laps per minute

2 minutes per lap

2 laps per minute

Tags

NC.7.RP.2b

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?