Understanding Unit Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Nanette Cazares
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
90 miles per hour
60 miles per hour
30 miles per hour
45 miles per hour
Tags
TEKS.MATH.7.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store sells 5 pounds of apples for \$10. What is the price per pound?
\$1.50 per pound
\$2.00 per pound
\$2.50 per pound
\$3.00 per pound
Tags
TEKS.MATH.7.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a printer prints 120 pages in 8 minutes, how many pages does it print per minute?
10 pages per minute
12 pages per minute
15 pages per minute
20 pages per minute
Tags
TEKS.MATH.7.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist travels 45 kilometers in 1.5 hours. What is the cyclist’s speed in kilometers per hour?
20 km/h
25 km/h
30 km/h
35 km/h
Tags
TEKS.MATH.7.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe uses 3 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed per cookie?
Tags
TEKS.MATH.7.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 25 minutes. What is the unit rate in laps per minute?
0.2 laps per minute
0.25 laps per minute
0.4 laps per minute
2.5 laps per minute
Tags
TEKS.MATH.7.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 600 toys in 8 hours. What is the unit rate in toys per hour?
60 toys per hour
75 toys per hour
80 toys per hour
100 toys per hour
Tags
TEKS.MATH.7.4B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Creating Related Units With Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Fraction Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Writing 2 Step Equations

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Average Rates: Proportions in Real-World Scenarios

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade