Understanding Unit Rates Quiz

Understanding Unit Rates Quiz

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

Understanding Unit Rates Quiz

Understanding Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

TEKS
MATH.7.4B

Standards-aligned

Created by

Nanette Cazares

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

90 miles per hour

60 miles per hour

30 miles per hour

45 miles per hour

Tags

TEKS.MATH.7.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store sells 5 pounds of apples for \$10. What is the price per pound?

\$1.50 per pound

\$2.00 per pound

\$2.50 per pound

\$3.00 per pound

Tags

TEKS.MATH.7.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a printer prints 120 pages in 8 minutes, how many pages does it print per minute?

10 pages per minute

12 pages per minute

15 pages per minute

20 pages per minute

Tags

TEKS.MATH.7.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cyclist travels 45 kilometers in 1.5 hours. What is the cyclist’s speed in kilometers per hour?

20 km/h

25 km/h

30 km/h

35 km/h

Tags

TEKS.MATH.7.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe uses 3 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed per cookie?

Tags

TEKS.MATH.7.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 laps in 25 minutes. What is the unit rate in laps per minute?

0.2 laps per minute

0.25 laps per minute

0.4 laps per minute

2.5 laps per minute

Tags

TEKS.MATH.7.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A factory produces 600 toys in 8 hours. What is the unit rate in toys per hour?

60 toys per hour

75 toys per hour

80 toys per hour

100 toys per hour

Tags

TEKS.MATH.7.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?