Cost Accounting Assessment - I

Cost Accounting Assessment - I

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

United States History A Exam

United States History A Exam

KG - University

19 Qs

Trade and Economics geography grade 6

Trade and Economics geography grade 6

KG - University

15 Qs

The Levels of Food Processing Quiz

The Levels of Food Processing Quiz

7th Grade

20 Qs

Topic 11- Selecting and Managing Entry Modes

Topic 11- Selecting and Managing Entry Modes

University

15 Qs

SL8_T2_Factors of Production Quiz

SL8_T2_Factors of Production Quiz

8th Grade

15 Qs

Unit 2 Finance for Business

Unit 2 Finance for Business

KG - University

20 Qs

Cost Accounting Assessment - I

Cost Accounting Assessment - I

Assessment

Quiz

others

Medium

Created by

Braba C

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a direct material cost?
Rent of the factory building
Depreciation of plant and machinery
Salary of factory supervisor
Cost of raw materials used in production

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identifying the different types of costs incurred by a business is known as:
Cost reduction.
Cost classification.
Cost analysis.
Cost control.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a cost sheet, which cost is calculated after adding factory overhead to direct costs?
Cost of production
Prime cost
Cost of goods sold
Total cost

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When preparing a tender, which of the following is usually added to the total cost to arrive at the quotation price?
Profit margin
Factory overhead
Direct expenses
Administrative overhead

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following items would typically cause a difference between the profit shown by cost accounts and financial accounts?
Direct labor cost
Factory overhead
Income tax
Direct material cost

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In unit costing, the total cost is divided by the number of units produced to determine the:
Selling price per unit
Factory cost per unit
Cost of production per unit
Prime cost per unit

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A company produced 10,000 units at a total cost of ₹2,00,000. The cost per unit is:
₹10
₹2,000
₹200
₹20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?