Understanding Rates and Ratios Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Stacy [TMS]
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
90 miles per hour
30 miles per hour
45 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 notebooks cost $12.50, what is the cost per notebook?
$2.00
$2.50
$3.00
$2.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe uses 4 cups of flour to make 8 muffins. What is the unit rate of cups of flour per muffin?
0.5 cups per muffin
2 cups per muffin
1 cup per muffin
4 cups per muffin
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A printer prints 120 pages in 15 minutes. How many pages does it print per minute?
6 pages per minute
8 pages per minute
10 pages per minute
12 pages per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store is having a 25% off sale. If a shirt originally costs $40, what is the sale price?
$10
$30
$25
$35
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A population of 2,000 increases by 15%. What is the new population?
2,150
2,300
2,250
2,400
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A jacket that was originally $60 is now $45. What is the percent decrease in price?
20%
25%
30%
40%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Maths Term 4 Year 7 Mixed
Quiz
•
7th Grade
21 questions
UH Perbandingan
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equations une inconnue
Quiz
•
2nd Grade - Professio...
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
numeri relativi moltiplicazione
Quiz
•
7th Grade
20 questions
แนวข้อสอบ
Quiz
•
7th Grade
20 questions
probability
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Integer Review
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
