
Solve Ratio and Proportion Problems
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a ratio problem?
Back
To solve a ratio problem, set up a proportion and cross-multiply to find the unknown value.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pages take 18 minutes to read, how long does it take to read 1 page?
Back
4.5 minutes per page.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Aiden and Maya can pack 39 boxes in 3 hours, how many boxes can they pack in 1 hour?
Back
13 boxes per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 13 candy bars weigh 26 ounces, how much does 1 candy bar weigh?
Back
2 ounces per candy bar.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mathematics Glossary
Flashcard
•
KG
10 questions
Disney descendants flashcard
Flashcard
•
KG
15 questions
Similar Figures and Solving Proportions
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Tone, Mood, and Purpose
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Newton's Laws Vocab
Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Year 7 Spring 1 Assessment
Flashcard
•
6th - 8th Grade
8 questions
Recognizing positive or negative messages conveyed in a text
Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade