Smart Shopping and Change Calculation

Smart Shopping and Change Calculation

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Communication and Body Language

Communication and Body Language

5th Grade - Professional Development

12 Qs

Nutrition: Lesson 2 Review

Nutrition: Lesson 2 Review

9th Grade

10 Qs

Acid, Base and pH

Acid, Base and pH

9th - 12th Grade

17 Qs

Quiz de Poesia

Quiz de Poesia

9th Grade

15 Qs

seguridad privada

seguridad privada

1st - 12th Grade

19 Qs

drivers ed

drivers ed

KG - University

15 Qs

Demon Slayer (Kimetsu No Yaiba)

Demon Slayer (Kimetsu No Yaiba)

1st Grade - Professional Development

17 Qs

Choices: Taming the Stress Monster

Choices: Taming the Stress Monster

9th - 12th Grade

14 Qs

Smart Shopping and Change Calculation

Smart Shopping and Change Calculation

Assessment

Quiz

Special Education

9th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

Andrew Rush

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of buying 2 notebooks at $3 each?

$5

$6

$3

$9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a shirt costs $20 and there is a $5 discount coupon, what is the price after applying the coupon?

$25

$15

$5

$20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You pay for a $7 purchase with a $10 bill. How much change should you receive?

$2

$3

$1

$7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you have a budget of $30 and spend $10, how much money do you have left?

$20

$30

$50

$80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store offers a 10% discount on a $40 jacket. What is the amount of the discount?

$4

$10

$40

$14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you buy 3 pens at $2.50 each. What is your total cost?

$11

$7.50

$6

$10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gavin has a $20 bill and needs new socks. He buys 5 pairs for $15. What is his change?

$5

$13

$17

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?