Review Ratios and Rates

Review Ratios and Rates

6th Grade

124 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pre-Algebra FSA Review

Pre-Algebra FSA Review

8th Grade

129 Qs

Chapter 5 (Inequalities) Review

Chapter 5 (Inequalities) Review

9th - 12th Grade

125 Qs

III.  Practice: Mult./Div. by 10, 100, etc.

III. Practice: Mult./Div. by 10, 100, etc.

9th - 12th Grade

125 Qs

Grade 7 End of Term 1 Revision 2022-2023

Grade 7 End of Term 1 Revision 2022-2023

7th Grade

121 Qs

THREE DIMENSIONAL FIGURES

THREE DIMENSIONAL FIGURES

5th Grade - University

121 Qs

Addition, subtraction and multiplication quiz

Addition, subtraction and multiplication quiz

9th - 12th Grade

127 Qs

EOC Review

EOC Review

7th Grade

123 Qs

Geometry Semester 1 Exam Mega Review

Geometry Semester 1 Exam Mega Review

9th Grade

120 Qs

Review Ratios and Rates

Review Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 5.OA.B.3

+23

Standards-aligned

Created by

Sariah Rowe

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

124 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Livy went into the local Dollar Store because they have so many deals!! The following deal that she was debating is 4 bars of soap that cost $5. What would 8 bars cost her?

$10
$11
$12
$13

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of basketballs to students?

5 to 1
1 to 5
7 to 1
1 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Mike bought 3 tickets to a concert for $75.
How much will 5 tickets cost for the concert Mike is attending?

$75
$100
$125
$150

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins.  

yes, equivalent
no, not equivalent

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Your family goes to the Football game and paid $75 for 15 hamburgers. Choose the correct unit rate per hamburger:

$20/hamburger
$10/hamburger
$15/hamburger
$5/hamburger

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Gabe is traveling to Florida to see his relatives for the week. It takes him 6 hours to drive 426 miles. Choose the correct unit rate per hour below. 

400 miles per hour
42 miles per hour
71 miles per hour
6 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

During the basketball season, Evan made 2 out of every 3 free throws he attempted. In the last basketball game, Evan attempted 12 free throws. How many free throws would he have been expected to make?

2
8
24
36

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?