Which of the following is NOT a way to write the ratio 3 to 2?

Exploring Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Easy

Ethan Morris
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3:2
2 to 3
3/2
3 to 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a ratio?
A way to write decimals
A type of fraction
A comparison of two numbers
A method to solve equations
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two numbers
A specific type of ratio comparing two quantities with different units
A way to write fractions
A method to solve proportions
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a rate?
3:2
4 miles per 30 minutes
7/2
5 to 3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate?
By adding the two quantities
By dividing the first quantity by the second quantity
By multiplying the two quantities
By subtracting the second quantity from the first quantity
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 12-pack of soda costs $3, what is the price per can?
30 cents
15 cents
25 cents
20 cents
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does it mean when two ratios are proportional?
They are equal
They are different
They are simplified
They are multiplied
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Finding Unit Rates from Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
One Step Addition and Subtraction Equations Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Vectors and Their Operations

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Dividing Fractions in Real-World Scenarios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Comparing Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade