Exploring Ratios and Rates

Exploring Ratios and Rates

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Easy

Created by

Ethan Morris

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a way to write the ratio 3 to 2?

3:2

2 to 3

3/2

3 to 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a ratio?

A way to write decimals

A type of fraction

A comparison of two numbers

A method to solve equations

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a rate?

A comparison of two numbers

A specific type of ratio comparing two quantities with different units

A way to write fractions

A method to solve proportions

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is an example of a rate?

3:2

4 miles per 30 minutes

7/2

5 to 3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you find the unit rate?

By adding the two quantities

By dividing the first quantity by the second quantity

By multiplying the two quantities

By subtracting the second quantity from the first quantity

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a 12-pack of soda costs $3, what is the price per can?

30 cents

15 cents

25 cents

20 cents

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does it mean when two ratios are proportional?

They are equal

They are different

They are simplified

They are multiplied

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?