
Exploring Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned

Ethan Morris
Used 2+ times
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a way to write the ratio 3 to 2?
3:2
2 to 3
3/2
3 to 2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a ratio?
A way to write decimals
A type of fraction
A comparison of two numbers
A method to solve equations
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two numbers
A specific type of ratio comparing two quantities with different units
A way to write fractions
A method to solve proportions
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a rate?
3:2
4 miles per 30 minutes
7/2
5 to 3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate?
By adding the two quantities
By dividing the first quantity by the second quantity
By multiplying the two quantities
By subtracting the second quantity from the first quantity
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 12-pack of soda costs $3, what is the price per can?
30 cents
15 cents
25 cents
20 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does it mean when two ratios are proportional?
They are equal
They are different
They are simplified
They are multiplied
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Money Word Problems for 1st Graders

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Finding Unit Rates from Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
One Step Addition and Subtraction Equations Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rational Expressions: Addition and Subtraction

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Vectors and Their Operations

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade