
Exploring Constant Rate of Change through Tables and Graphs
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+5
Standards-aligned
Emma Peterson
Used 2+ times
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding the unit rate from a graph?
Calculate the area under the curve
Determine the x-axis label
Find the y-intercept
Identify the slope of the line
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a programmer charges $1000 for 50 lines of code, what is the unit rate per line of code?
$10 per line
$20 per line
$40 per line
$30 per line
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the cost increase for every 50 lines of code?
$500
$1000
$1500
$2000
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the car wash example, how much money is earned for washing 10 cars?
$160
$120
$80
$40
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant rate of change for the car wash fundraiser?
$5 per car
$7 per car
$8 per car
$6 per car
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the independent variable in the road trip example?
Distance
Speed
Fuel
Time
Tags
CCSS.6.EE.C.9
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Mr. Crosby drove 120 miles in 2 hours, what was his average speed?
60 miles per hour
30 miles per hour
50 miles per hour
40 miles per hour
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade