
Exploring the Simple Present Tense in Shopping Contexts

Interactive Video
•
English, Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price of bananas?
$1.39
$1.50
$1.75
$1.25
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the shirt cost?
$21.50
$22.50
$23.50
$20.50
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price of a carton of milk?
$1.00
$1.75
$1.50
$1.25
Tags
CCSS.5.MD.B.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much do the pants cost?
$13.50
$15.50
$12.50
$14.50
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price of the dress?
$85
$80
$75
$70
Tags
CCSS.1.OA.A.1
Similar Resources on Wayground
7 questions
Exploring Arthur's Collection

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Present Simple Tense

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Past Tense and Past Perfect

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Present Simple and Present Continuous Tenses

Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
Understanding Simple Past Tense

Interactive video
•
7th - 9th Grade
11 questions
Distinguishing Simple Present and Present Progressive Tenses

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Distinguishing Present Simple and Present Continuous Tenses

Interactive video
•
6th - 10th Grade
6 questions
Understanding Present Tense

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade