Uncovering Fast Food Spending Traps

Uncovering Fast Food Spending Traps

Assessment

Interactive Video

English

6th - 10th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, RI.8.5, RL.8.1

+20

Standards-aligned

Created by

Jackson Turner

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.7.EE.B.3
,
CCSS.RI.8.5
,
CCSS.RL.8.1
CCSS.RI.2.5
,
CCSS.3.OA.D.8
,
CCSS.6.RP.A.3C
,
CCSS.RI.9-10.5
,
CCSS.RI.7.5
,
CCSS.RI.8.8
,
CCSS.RI. 9-10.8
,
CCSS.RI.1.5
,
CCSS.RI.K.5
,
CCSS.RI.8.3
,
CCSS.RI.9-10.3
,
CCSS.RI.6.5
,
CCSS.RI.6.1
,
CCSS.RL.6.1
,
CCSS.RI.8.1
,
CCSS.RI.7.1
,
CCSS.RI.7.8
,
CCSS.RL.7.1
,
CCSS.RI.6.8
,
CCSS.RL.9-10.1
,

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does a Number 3 meal cost in New York City?

$9

$10

$11

$12

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

According to a study, how much do Americans spend on fast food annually?

$1,500

$500

$1,200

$800

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What colors are commonly used in fast food menus to grab attention?

Black and White

Purple and Yellow

Red and Orange

Blue and Green

Tags

CCSS.RI.8.5

CCSS.RI.7.5

CCSS.RI.9-10.5

CCSS.RI.8.8

CCSS.RI. 9-10.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the main purpose of large food pictures on fast food menus?

To provide cooking instructions

To show nutritional information

To make the menu look colorful

To stimulate hunger and attract attention

Tags

CCSS.RI.2.5

CCSS.RI.1.5

CCSS.RI.K.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a common pricing strategy used by fast food restaurants to make prices seem lower?

Using prices ending in .99 or .89

Using whole numbers

Using prices ending in .50

Using even numbers

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the main advantage of ordering a combo meal?

It offers healthier options

It is quicker and easier to order

It includes a dessert

It is always cheaper

Tags

CCSS.RI.8.5

CCSS.RI.9-10.5

CCSS.RI.8.3

CCSS.RI.9-10.3

CCSS.RI.6.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much do you save by ordering a Number 3 combo meal at McDonald's compared to buying the items separately?

5 cents

9 cents

15 cents

20 cents

Tags

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?